Češi, národ chatařů

„Aby si vnuci řekli: Tohle dělal děda!“ Milan na své chalupě vyrobil většinu nábytku a postavil i kamna

2. květen 2022
Předchozí díl
Následující díl

V Jeseníkách v malebné vesničce Heřmanovice září na kopci do dálky vápnem natřená dřevěnka, kterou už celá desetiletí zvelebuje rodina Černínů. Nejstarším z nich je 88letý strojní inženýr Milan. Vášnivý kutil, který vyrobil většinu nábytku, je autorem řady chalupářských zlepšováků.

„Tyhle kamna jsem stavěl já. Všechno funguje. Hlavně hřejou a teplo dlouho vydrží,“ ukazuje pan Milan a dodává, že při jejich sestavování nahlížel do odborné literatury. Člověk k tomu musí mít trochu vztah. Líbí se mi, když něco dokážu.

Dílna je na první pohled jeho království. Všechno tu má své místo. Na policích stojí celá série zavařovacích sklenic, ve kterých jsou šroubky a hřebíky – všechny pečlivě popsané, aby Milan nemusel nic dlouze hledat.

Samozřejmostí vybavení dílny zapáleného kutila jsou i speciální stroje, například různé frézy. K nim si Milan vyrobil i tahák. Od výrobce na nich totiž byly rozměry označené jen v palcích, tak si všechny údaje pečlivě přepočítal a v dílně si umístil šikovnou převodní tabulku.

Milan Černín ve své chalupářské dílně

Všechno si nakreslil 

Sedíme v útulné kuchyni – dřevěné židle, stoly, skříně, všechno Milan vyrobil sám. „Většinou jsem dělal duševní práci a manuální práce mě odpoutala. Člověk začne přemýšlet v jiných dimenzích, že po mně tady něco zůstane a řeknou si: To ještě dělal děda!“ směje se.

Nechybí pravítko a výkresy. A protože technické vzdělání má i dcera, tak při větších rekonstrukcích rodina zasedne jako válečná rada. „Bohužel už jsem někdy přehlasován, člověk se s tím nechce smířit, ale jsou to fakta,“ usmívá se Milan.

Početná rodina inženýrů má dokonce na letní sezonu přesnou tabulku, kdo a kdy chalupu obsadí.

autoři: Andrea Brtníková , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.