Tokio 2020. Olympijský zápisník Davida Jakše
Jak štědré jsou olympijské odměny? Některé národy vyplácí miliony, Japonci se složili na medaile
To, jak vypadají medaile na letošních olympijských hrách v Tokiu si většina sportovců, kteří je získali, hodně pochvaluje. Jsou masivní, výrazné a originální. Japonci je vyrobili z více než šesti milionů použitých mobilních telefonů. Sbírali je lidé z celého Japonska. A věřte tomu, nebo ne – ani jedna z olympijských medailí není úplně stejná.
Medaile z recyklovaných telefonů
Dva roky trvala celostátní kampaň, při které pořadatelé vysvětlovali lidem, ať jim odevzdají své staré laptopy nebo dosluhující mobilní telefony. Nakonec Japonci sesbírali skoro osmdesát tun elektronického odpadu, ze kterého vyrobili všechny tři sady olympijských medailí.
„Na ty nejcennější medaile – tedy zlaté, jsme z odevzdaného odpadu získali celkem dvaatřicet kilogramů zlata. Při jeho současných cenách to jsou asi dva miliony dolarů. To je přeci úžasná pospolitost celého národa,“ pochvaluje si šéfka organizačního výboru olympiády Seiko Hašimotová.
Miliony, dům a automobil
A jak štědré jsou jednotlivé země při odměňování svých olympijských vítězů? Na pohádkové peníze si přijde historicky první olympijská vítězka z Filipín – vzpěračka Hidilyn Diazová. Na státních i soukromých odměnách dostane v přepočtu skoro dvacet milionů korun.
K tomu dům za šest miliónů a čínský výrobce automobilů jí slíbil třináctimístný rodinný autokar. A filipínský prezident Rodrigo Duterte tentokrát sáhodlouhé poděkování zkrátil na krátký, televizní komentář: „Victory! Gold is gold. Victory!“
Za tu dřinu a obětování
Čtěte také
Historicky první thajská olympijská vítězka – taekwondistka Panipak Wongpattanakitová dostane od státu za zlatou medaili v přepočtu třináct miliónů korun. Je teď miláčkem národa, přesto po příletu na rodný Phuket, poděkovala guvernérovi provincie v kleče, a dokonce mu na chvíli zlatou medaili pověsila na krk.
„Tenhle sport je o veliké dřině. Pořád kontrolujete techniku, sílu úderů a musíte si hlídat i vlastní váhu. Ale když přijde vítězství, víte, že to všechno mělo cenu. A je toho hodně, čeho se musíte během sportovní kariéry vzdát,“ řekla nová hrdinka národa v thajské televizi.
To bohaté Japonsko je proti mnohem chudším zemím, při vyplácení odměn za olympijský triumf skromnější. Domácím držitel zlaté medaile dostane v přepočtu necelý milion korun.
Související
-
Olympijský rok plavce Arnošta Petráčka
Z paralympiády v Riu si plavec Arnošt Petráček přivezl zlato. Teď má před sebou další výzvu – úspěch zopakovat na hrách v japonském Tokiu.
-
Olympijský rok oštěpařky Nikoly Ogrodníkové
Mistrovství světa v Dauhá Nikole Ogrodníkové nevyšlo a o to větší motivaci má teď česká oštěpařka pro olympiádu Tokiu.
-
Olympiáda živě z Tokia! Na Radiožurnálu Sport se dozvíte všechno podstatné jako první
Sportovní vrchol tohoto roku začíná 23. července a končí 8. srpna. Radiožurnál Sport vám jako jediné rádio v Česku přinese ty nejdůležitější olympijské momenty živě!
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.