Koronaviru navzdory II
Výrobní firmy: „Bylo by výhodnější udržet zaměstnance v práci, než je podporovat doma“
Výrobním firmám se loni na jaře propadly zakázky téměř k nule a začaly počítat milionové ztráty. A nejistota je stále velká. Dokazuje to i příběh firmy PF Plasty na česko-polském pohraničí. Drtilo ji povinné testování zaměstnanců z Polska i zavření hranic. Jen za duben přišla o třicet milionů. „Povinné testování pendlerů nám nikdo neproplatil. Drobné investice jsme museli omezit nebo zrušit. Poptávka poklesla až o dvacet procent,“ hodnotí ředitel firmy Pavel Babiš.
Český průmysl se loni propadl nejvíc od krizového roku 2009, podle Českého statistického úřadu o osm procent. Může za to především jarní rozhodnutí celé řady výrobních firem továrny raději zavřít. Jiné firmy ztratily odbyt nebo se jim narušily dodavatelské řetězce.
Aby nemusely propouštět, využily program Antivirus, který proplácí část mezd pracovníků. Vedle Antiviru využívaly průmyslové podniky taky záruční programy COVID III a COVID Plus.
Podpora navzdory lepší kondici
„Využili jsme možnosti čerpat Antivirus B, získali jsme asi 4,5 mil korun za minulý rok. Je to pomoc, ale podporuje to zaměstnance, aby zůstali doma. Bylo by výhodnější podpořit firmy v tom, aby dostaly zaměstnance do práce,“ myslí si ředitel společnosti PF Plasty Pavel Babiš.
Čtěte také
Od konce letních prázdnin se už průmysl nachází v dobré kondici. Výrobním firmám se daří – v říjnu, listopadu i prosinci produkce meziročně mírně stoupala. Nadále můžou čerpat Antivirus, ale výrobních firem, které tuto pomoc potřebují, ubylo.
Budoucnost s otazníkem
Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara podniky nevnímají příliš dobře nejistotu spojenou s tím, jakým způsobem bude proplácení mezd dál pokračovat. Vládě se totiž stále nepodařilo ve sněmovně prosadit kurzarbeit, který by měl na Antivirus navázat.
„Krize není za námi, a proto je potřeba takovéto programy mít, pokud by to nějaký zaměstnavatel sám nezvládal. Je v zájmu vlády, aby firmy zaměstnance udržely, aby nemusely začít propouštět. To by byl obrovský nápor na sociální systém,“ obává se Špicar.
Poslanci by kurzarbeit mohli projednat už v tomto týdnu. Na konkrétních pravidlech se ovšem neshoduje ani vládní koalice ANO a ČSSD.
Související
-
Bojují o přežití koronaviru navzdory. Jak se žije v nelehkých časech drobným živnostníkům
Poslechněte si nový seriál Radiožurnálu od pondělí do neděle vždy v 8.50.
-
Finanční poradna Radiožurnálu. Na co mají nárok ti nejohroženější?
Jaké rady a tipy měli odborníci ve vysílání Radiožurnálu a v chatu na serveru iROZHLAS pro samoživitele, seniory, studenty nebo sociálně slabé?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka