Život před třiceti lety

Šumavské kostely za totality chátraly. Od revoluce je lidé postupně dávají dohromady

15. listopad 2019

Největší audioportál na českém internetu

kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic, oltář, Foto: Ing. Miloslav Boháček
Předchozí díl
Následující díl

Některé šumavské kostely a kaple byly před třiceti lety zchátralé nebo zdemolované. Po poválečné výměně obyvatel a nástupu komunistického režimu se o ně nikdo nestaral. Listopad 1989 některým z nich přinesl naději na záchranu. Ruinám pomohli odsunutí rodáci nebo dobrovolníci. Nový život dostal také kostel v Dobré Vodě u Hartmanic.

Čtěte také

Průvodcem v kostele svatého Vintíře v Dobré Vodě je Václav Volenec: „Když jsem se sem po převratu dostal, kostel byl totálně vyrabovaný. Vojáci ho údajně využívali jako stáj, ale pak sloužil jako skladiště dělostřeleckých terčů.“

To už je dávno minulost. Po převratu se o jeho záchranu zasadil tehdejší starosta. V roce 1995 byl kostel vysvěcen, ale zůstával prázdný. Na opravy navázala výzdoba. Unikátní skleněný oltář nebo betlém vytvořila pro kostel sklářská výtvarnice Vladěna Tesařová: „Je tam velké množství světců. V jejich životech můžeme částečně nahlédnout i vlastní život.“

Místní vrátili kostelu duši

Čtěte také

Kostel zve na mše, prohlídky nebo koncerty. Přijíždějí Češi i Němci. Třeba Günter Zimmerman z Bavorska: „Úplně poprvé jsem tu byl hned po roce 1989, když padla železná opona. Mám velkou radost, že se z kostela stala tak hezká budova, protože při mé první návštěvě to byla stodola na zbraně.“

V posledních letech kostelu pomáhají dobrovolníci ze spolku Šumavské cesty. S pomocí dárců a sponzorů obnovili schody na kůr a sehnali starší opravené varhany. Od loňska má kostel i tři zvony, a to díky dalšímu českému dobrodinci.

Související