Není „cigán“ jako „cikán“, říká autor dokumentu Gadžo
Po mimořádném ohlasu dokument Dělníci bulváru uvede 23. dubna Česká televize další díl cyklu Český žurnál nazvaný Gadžo. Autor této „life-movie“ Tomáš Kratochvíl, který se pokusil začlenit do komunity takzvaných nepřizpůsobivých občanů, strávil celých šest měsíců v Předlicích v Ústí nad Labem. „Chtěl jsem si vybrat místo s nejhorší pověstí,“ vysvětluje v rozhovoru s Vladimírem Krocem.
O lidech, s nimiž v Předlicích strávil půl roku, mluví výhradně jako o „cigánech“. „Není to politicky korektní, já se však v této problematice vyučil na ulici. Na ulici se slovo ‚cigán‘ používá. Naopak slovo ‚cikán‘, tedy s ‚k‘ místo ‚g‘, slýcháte většinou od gadžů, a to s negativní konotací.“
Slova Rom si prý Tomáš Kratochvíl velmi váží. „Není hanlivé, Romové sami si ho vybrali. Údajně pochází z toho, že přišli z Indie, kde žili jako kasta ‚domů‘. V romštině znamená slovo ‚Rom‘ muž,“ dodává.
Jsem stále gadžo, říká Tomáš Kratochvíl
Vtěsnat půl roku života do 50 minut není nic jednoduchého. I proto Tomáš Kratochvíl chystá verzi svého dokumentu, který právě dnes uvede v 50minutové verzi Česká televize, i pro kina. „Pokračuju v natáčení. Tento rok bude opět výživný, například 1. května se v Ústí nad Labem budou dít zajímavé věci,“ naznačuje dokumentarista.
Mezi Romy dnes má kamarády, za které by dal ruku do ohně. Na stranu druhou přiznává: „Nemůžu o sobě říct, že bych byl znalcem na romskou problematiku nebo se stal cigánem – v noci mě nenavštěvují mrtví, nenaučil jsem se zpívat v jejich tónině… jsem zkrátka pořád gadžo.“
My versus oni
Jednoznačná řešení. Ta většinou požadují účastníci nejrůznějších protiromských pochodů, která jsou v posledních letech na mnoha místech republiky stále častější. „Lidé ve Varnsdorfu nebo Duchcově většinou nemají práci. Mají hypotéky, jdou po nich exekutoři a jejich děcka vědí, že tady nemají perspektivu, takže jim nakonec stejně zdrhnou. Tito lidé jsou naštvaní a své naštvání ventilují v pochodech,“ vysvětluje Tomáš Kratochvíl.
„Během pochodů sami sebe ujišťují, že ze střední třídy nespadnou mezi lůzu. Kolektivně se přesvědčují o tom, že nebudou žít v rozpadlém domě, že jejich děti nebudou fetovat a že se nebudou muset živit nelegálně. Jde o vytváření mentální hranice ‚my versus oni‘.“
Romové dnes podle Tomáše Kratochvíla čekají na generaci, která sice v ghettu vyroste, ale získá vzdělání a uznání v gadžovské společnosti. „Nezačlení se však mezi elitu, ale vrátí se do ghetta a začne tam pracovat. Dokud to budou dělat jen sociální pracovnice, vládní agentury a neziskovky, situace se nikam nepohne.“
Kdo je podle něj „typický Rom“? Existuje vůbec někdo takový? A proč Tomáš Kratochvíl některé Romy přirovnává k novodobým otrokům? I na to se Vladimír Kroc svého hosta zeptal.
Celý rozhovor o dokumentu Gadžo si kdykoliv poslechněte buď kliknutím na odkaz přímo v tomto článku, nebo v našem audioarchívu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Podáme trestní oznámení.‘ Resort spravedlnosti reagoval na audit, po němž Válek odvolal ředitelku
-
Favorité do čela České televize? Šmuclerová a Mrzena budou v TOP 5, odhaduje analytik
-
Elektroaut na českých silnicích přibývá, zákaz těch na benzin a naftu ale Češi nechtějí
-
Komunisté s námi nejdou a není se co divit. Spousta sociálních demokratů odešla, kritizuje Vícha