Němečtí fotbalisté před mistrovstvím navštívili Osvětim

9. červen 2012
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

Delegace německého fotbalového svazu a reprezentace se v polské Osvětimi poklonila památce obětí nacismu. Dobře míněná akce nicméně kromě pozitivních reakcí vyvolala také i vlnu kritiky představitelů židovské obce v Německu a obnovila debatu o tom, kolik politiky snese sport.

Trenér národní jedenáctky Joachim Löw, manažer týmu Oliver Bierhoff, kapitán mužstva Philipp Lahm a dva spoluhráči polského původu – Lukas Podolski a Miroslav Klose položením věnců a zapálením svíček v areálu památníku uctili památku obětí holocaustu.

Manuel Breuckmann: „Byl to signál proti zapomnění, rasismu, antisemitismu. Před deseti, dvaceti lety nikdo nevnímal, že by politika mělo něco společného se sportem. To se ale zásadně změnilo, i díky manažerovi Bierhoffovi dnes fotbalisté stojí uprostřed společnosti a tento vývoj v německém sportu lze jenom podpořit.“

Míní Manuel Breuckmann, renomovaný sportovní komentátor německé televize ARD, který nechápe kritiku předsedy Ústřední rady Židů v Německu Dietera Graumanna. Ten vedení fotbalového svazu obvinil z necitlivosti a vyčetl, že do Osvětimi přijeli pouze tři reprezentanti. Vedení svazu to obhajuje tím, že mu nešlo o mediální akci.

Koncentrační tábor Osvětim

Manuel Breuckmann: „Kritice pana Graumanna nerozumím.Myslím, že fotbalový svaz má plné právo určit, kdo a v jakém počtu se vzpomínky zúčastní. Zajisté, mohl to být celý tým, ale nezapomínejme, že hráči se už plně soustředí na turnaj.“

Spor o uctění památky obětí nacismu se rozhořel už v březnu. Tehdy Dieter Graumann varoval před tím, aby Němci nevyslali světu fatální signál tím, když se v pořadatelských zemích šampionátu nepokloní památce obětí nacismu. Manažer fotbalového svazu Bierhoff jej ujistil, že to rozhodně neopomenou. Když ovšem při nástinu možností pro diskusi o holocaustu použil spojení „debata u krbu“, sklidil ostrou kritiku. Předseda židovské obce toto označení v kontextu s koncentračními tábory považuje za zcela nemístné. Podle novináře Breuckmanna jde o bouři ve sklenici vody:

Manuel Breuckmann: „Tzv.debaty u krbu jsou naprosto běžné při setkání světových politiků. Tradici dialogu o společensko-politických otázkách zavedla i německá reprezentace před pěti lety, nevidím ale sebemenší důvod, proč spojovat běžné a nevinné označení debat s plynovými komorami za nacismu.“

autor: zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.