Nejsme středem vesmíru. Důležité je, aby lidem okolo nás bylo dobře, říká Patricie Anzari

02791958.jpeg
02791958.jpeg

Polovina manželství se rozpadá. V rozvedených rodinách vyrůstají tisíce dětí. Každý rokem se řeší, kde a s kým budou trávit vánoční svátky. Jak se dohodnout a nezkazit sobě ani svým blízkým nejkrásnější svátky v roce? Zuzana Burešová si povídala s psychoterapeutkou Patricií Anzari.

Musí být pro děti každý rozvod nutně trauma? „Rozvod rodičů nemusí být trauma, když rodiče nemyslí jen na sebe, ale uvědomí si, že se rozpadá celá rodinná struktura,“ říká psychoterapeutka Patricie Anzari.

Manželství se podle ní rozpadají proto, že partneři vedou poziční válku dvou já, která chtějí uspokojit své potřeby. Takové vztahy se rozpadají proto, že nedokážou přejít z manželského do rodinného stavu.

Psychoterapeutka Petra Winnette: Střídavá péče narušuje vývoj mozku u malého dítěte

Smutné dítě

Maminka, tatínek a dítě je tradiční model rodiny, který je pro společnost stále základ. Manželský pár, který má děti, vychová je a žije spolu po celou dobu, začíná být raritou. Při rozvodech se soudy snaží vyhovět přání včech, stále přehlížený je ale neurobiologický vývoj dětského mozku.

„Rodičovství nás nikdo neučí. Páry nejsou připravené na velikou změnu. Psychika žen po porodu a v nové roli matky je jiná,“ varuje Patricie Anzari.

Na druhou stranu Zuzaně Burešové přiznala, že mnoho lidí se stává dobrými rodiči až po rozvodu. Dokud jsou děti na svém místě, berou je někteří lidé jako samozřejmost. A jakmile se stanou vzácností, rodiče najednou objeví svůj svět s dítětem. „V tomto smyslu se probouzejí spíše muži,“ dodává Anzari.

Slavit Vánoce několikrát za sebou je nesmysl

A jak tedy co nejlépe strávit svátky? Ideální rodinné uspořádání svátků je takové, aby vítězně vyšly děti. „Největší nesmysl a krutost je, když se dětem pořádají několikery Vánoce,“ myslí si Anzari. K Vánocům podle ní nepatří jen konzum. Je v nich spousta poetických momentů, které si mohou rodiče rozdělit. Opět je důležité, aby rodiče nemysleli jen na sebe: „Pod stromečkem budou všechny dárky a nikdo nebude trvat na vděku a na tom, jak se dítě daruje z jeho dárků. To se dá natočit na mobil a poslat.“

Rodič, se kterým dítě netráví Štědrý večer, ho může vzít třeba do lesa ozdobit stromek jablíčky pro zvěř nebo spolu mohou obdarovat někoho, kdo Vánoce neslaví. Děti tím učíme, aby nemyslely jen samy na sebe.

Na dotaz Zuzany Burešové ohledně širší rodiny má Anzari jasný názor: „Štědrý večer by měl být velmi intimní. Nucené Vánoce v širokých rodinách je velmi těžké harmonicky sladit. Místo Vánoc vzniká nepřehledný rumraj,“ varuje. Proto doporučuje širší rodinu navštívit v klidu po svátcích.

Jak to ale udělat v rodinách, kde noví partneři sdílejí více dětí z předchozích vztahů? „Pokud je ve spojených rodinách nějaká dominantní žena, tak časem vytvoří společenství, které slaví svátky pospolu. Pro děti pak Vánoce budou jakýsi happening. Nedá se sice očekávat, že Vánoce budou mít hluboký intimní charakter, ale zase tím dětem podáváme zprávu o míru,“ uzavírá Patricie Anzari.

Spustit audio

Související