Nejcennější poklad Česka. Jakou roli měly korunovační klenoty ve filmu a kde byly v době nebezpečí?

Svatováclavská koruna v původní podobě? Lidé ji mohou na Pražském hradě spatřit díky unikátnímu hologramu

Svatováclavská koruna vypadala při korunovaci Karla IV. jinak, než jak ji známe dnes. Poprvé jeji původní podobu uvidí díky pohyblivé animaci všichni, kteří od úterý přijdou do Vladislavského sálu Pražského hradu, kde budou do konce září Korunovační klenoty vystaveny. Speciální hologram představíme v našem seriálu. Jak známo, Karel IV. během života sháněl kvalitnější drahé kameny, které pak na koruně vyměnil. Ale možná vás překvapí, že původně na ní zářily i zelené smaragdy.

„Můžete se posadit, pustíme vám hologram. Tomu říkáme holografická vrtule, roztočí se, na každé pacičce má množství různých diod, ve kterých převedete video tak, aby zobrazovalo to, co má. V dobrém úhlu se zdá, že to levituje v prostoru,“ přibližuje 3D designér Matěj Šindelář své dílo.

Barevnost, kterou ještě nikdo neviděl

Vidím před sebou svatováclavskou korunu, teď už se mi objevila i v barvách, a to těch původních, kdy na liliích jsou modré, červené i zelené kameny, což je to netypické, nové. „A také šedesát perel, které byly po obvodu koruny vyskládány,“ dodává Matěj Šindelář.

Čtěte také

Nyní vidíme, jak se koruny budou měnit. Z koruny totiž právě kameny odpadly. „Pokusil jsem se roztočit korunu, aby byla vidět ze všech stran v té barevnosti, kterou ještě nikdo neviděl. Kameny potom odjedou z koruny pryč a nahradí je kameny a barevnost, které tam jsou momentálně. A co je na tom hezké, že na hologramu to vypadá, jako kdyby ty kameny letěly k vám,“ popisuje Matěj Šindelář.

Jedna náhlá změna

Návštěvníci ve Vladislavském sále tedy nejprve uvidí levitující verzi korunovační koruny a pak vystavený originál.

„V době Karla IV. byli lidé velice pečliví a existuje sedm inventářů. První z roku 1354. Je tam výčet všech drahých kamenů, které se na koruně nacházejí,“ vysvětluje ředitel Odboru památkové péče Pražského hradu Petr Kroupa a zdůrazňuje, že oproti všeobecné představě Karel IV. kameny na koruně neměnil průběžně.

„Ta změna byla náhlá a byla jedna. Zelených smaragdů tam bylo původně 13 a byly nahrazeny modrými safíry. Šedesát bílých perel bylo odstraněno. S největší pravděpodobností pár měsíců před jeho smrtí v roce 1378.“

Perly a smaragdy

Rodinný tým Šindelářových navázal na dřívější spolupráci s předními odborníky na české korunovační klenoty. Matěj mi ukazuje, jak právě díky jejich znalostem v počítačovém programu tvořil unikátní hologram koruny.

Čtěte také

„Koukáme na podobu, která byla původní. Na jedné z lilií byla červená dominantní, na jedné zelená, na další modrá a máme historický doklad o tom, že dva kameny, které momentálně na koruně jsou, byly i na té původní. U zelených smaragdů jsme řešili, jak budou vypadat, že nebudou průhledné a tak čisté jako rubíny a safíry. A hlavně nesmí přesáhnout 25 milimetrů, protože takové smaragdy neexistují,“ konstatuje Matěj Šindelář.

Zatímco kameny mají svoje místo, perly neměly. „Máme dvě verze, jakým způsobem byly uchyceny. První varianta: zlatý pásek byl připevněn na koruně a na to byla dána lůžka s perlami. Další variantou bylo, že dírkami po obvodu čelenek byla provlečená perlová šňůra,“ ukazuje. Na hologramu je ta první verze – s perlami, kde jsou viditelné mezery mezi nimi. „Je hezčí a vychází to lépe i pro ty dírky, které tam jsou,“ vysvětluje Matěj Šindelář.

Tři varianty svatováclavské koruny

Hologram ale ukazuje tři varianty svatováclavské koruny: původní, současnou a také korunu, kde ještě koncem 18. století byl podle Petra Kroupy pod křížkem velký modrý safír.

„Podle všech různých vyobrazení českých králů je vidět, že tam pořád byl. Poprvé, kdy víme jistě, že tam ten safír už není, bylo při korunovaci Ferdinanda v roce 1836,“ uzavírá Petr Kroupa.

Zdobení je sice jiné, ale je to stále stejná koruna, kterou měl Karel IV. na hlavě před 677 lety.

autoři: Eva Kézrová , vma
Spustit audio