Narozeninový 30. Český lev. Který film získá tento týden průzračnou sošku?

Ze syna pražského mlynáře celebritou operního světa. Cestu Josefa Myslivečka zachycuje film Il Boemo

Životní cesta barokního skladatele Josefa Myslivečka zaujala před mnoha lety režiséra Petra Václava. Za snímek Il Boemo teď dostal jedenáct nominací na filmovou cenu Český lev. Ve kterých kategoriích u porotců zabodoval? A co o roli říká herec Vojtěch Dyk? Poslechněte si další díl seriálu.

Režisér Petr Václav oprášil skoro zapomenutý příběh barokního skladatele Josefa Myslivečka, který byl ve své době považován za „superstar“ operního světa.

Čtěte také

„Vždycky mě zajímal příběh člověka, který si jde za svým snem, rozhodne se opustit všechno – měl totiž vlastně poměrně komfortní situaci v Praze,“ připomněl režisér Václav před několika lety při natáčení v italském městě Como.

Rozhodl se ale odejít, aby se stal umělcem v zemi, kde ho nikdo neočekával a kde si všechno vydobyl sám. A to mě zajímalo. Život takového skladatele byl neustále ohrožen, protože stačil jeden neúspěch a už nemusel dostat další zakázku,“ vysvětluje režisér.

Do barokních kostýmů se kromě orchestru Collegium 1704 oblékl tehdy i Vojtěch Dyk. Ve vydýchaném historickém divadle už trénoval scénář v italštině.

Z filmu Il Boemo

„Mám možná výhodu v muzikantství, že ten jazyk slyším trošku líp než třeba někdo jiný. Ale stejně se to musím naučit, nemůžu říct, že bych ovládal italštinu. Ještě něco jiného je ale v italštině zpívat a v italštině hrát. Abych se cítil svobodný, musím o tom jazyku vědět co nejvíc,“ popisuje Vojtěch Dyk.

Filmaře jsme sledovali i při natáčení v Česku, kdy si Myslivečkova bratra zahrál také Vojtěch Dyk. I v tomto případě bylo ale obtížně získat konkrétní představu o historické postavě.

„Pro herce je to vždycky výhoda, protože si to může udělat, jak chce. Většina těch informací je opravdu jenom z korespondence. Není ani moc podobizen, jen asi dvě, tři, které se pořád opakují,“ doplňuje Vojtěch Dyk.

Čtěte také

Černá ovce rodiny

„Vycházel jsem z nějakých tří linek, což byla linka hudební, ženských známostí a potom linka, dalo by se říct, rodinná. On pocházel z rodiny mlynářů a byl takovou černou ovcí rodiny, protože všichni pokračovali v mlynářství,“ dodává Dyk.

Herec bude usilovat o skleněnou sošku Českého lva za nejlepší výkon v hlavní roli. V ženské kategorii by pak mohla uspět italská herečka Barbara Ronchi, která si zahrála operní zpěvačku.

Filmoví a televizní akademici snímek Il Boemo nominovali také za zvuk nebo kostýmy.

autoři: Martin Hrnčíř , mga
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.