Narozeninový 30. Český lev. Který film získá tento týden průzračnou sošku?

Chtěli jsme vytvořit postavu, která je v zajetí vlastní hry, vysvětluje režisér dramatu Arvéd

Příběh Jiřího Arvéda Smíchovského je podobný legendě o doktoru Faustovi. O jeho životě vznikla před několika lety kniha Malostranský ďábel a režisér Vojtěch Mašek o něm natočil film Arvéd. Ten získal nejvíce nominací na filmovou cenu Český lev.

Satra dokázal odříkávat celé básně. Svou geniální paměť ale Jiří Arvéd Smíchovský zneužíval ve službách nacistů a poté i komunistů, kdy mu nebylo cizí udávat své nejbližší. Režisér Vojtěch Mašek měl ale pro pocity hlavního hrdiny určité pochopení.

Čtěte také

„V mnohém je to samozřejmě zavrženíhodná postava, v tom, co má na svědomí. Ale ta touha něco poznat, objevit, pochopit, ta pro mě byla něčím důležitá i pro pochopení postavy,“ vysvětluje Mašek.

Říká se, že od určitého okamžiku vědění se hranice mezi dobrem a zlem rozmývá. O tom jsem často přemýšlel – jestli se tohle dá nějak pochopit,“ dodává.

Diváky tvůrce zavede do labyrintu vzpomínek hlavní postavy. Na plátně proplétá minulost s budoucností, ve které se sám Arvéd ztrácí.

„Chtěli jsme vytvořit postavu, která je v zajetí vlastní hry, sám se sebou. Jako moment pro empatii s postavou nám přišla jeho osamělost. Až během natáčení jsme si uvědomili, že to je někdo, kdo je zajatec svého rozumu, mysli,“ doplňuje Mašek.

Na fotkách vypadá pokaždé jinak

Hlavní roli ztvárnil Michal Kern. Ten si hledal vztah k postavě velmi dlouho. V archivech jsou totiž jenom deníky a černobílé fotografie Jiřího Arvéda Smíchovského. „Na fotografiích vypadá pokaždé jinak, ne že by byl silnější nebo jinak ostříhaný. Vypadá jako naprosto odlišní lidé,“ popisuje Kern.

Když dostanu divadelní roli, po prvním přečtení si vytvořím docela konkrétní ideální představu, jak nebo koho mám hrát. A u Arvéda jsem to vůbec netušil. V nějaké fázi zkoušení jsem se obrátil hlavně k sobě,“ dodává.

Arvéda doprovází ve filmu postava Štěpána Plačky, kterého Smíchovský jako nacistický důvěrník za války zachránil před koncentračním táborem. Plačku si zahrál Saša Rašilov, který bude usilovat o sošku Českého lva pro nejlepšího herce ve vedlejší roli.

autoři: Martin Hrnčíř , prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.