Narozeninový 30. Český lev. Který film získá tento týden průzračnou sošku?
Chtěli jsme vytvořit postavu, která je v zajetí vlastní hry, vysvětluje režisér dramatu Arvéd
Příběh Jiřího Arvéda Smíchovského je podobný legendě o doktoru Faustovi. O jeho životě vznikla před několika lety kniha Malostranský ďábel a režisér Vojtěch Mašek o něm natočil film Arvéd. Ten získal nejvíce nominací na filmovou cenu Český lev.
Satra dokázal odříkávat celé básně. Svou geniální paměť ale Jiří Arvéd Smíchovský zneužíval ve službách nacistů a poté i komunistů, kdy mu nebylo cizí udávat své nejbližší. Režisér Vojtěch Mašek měl ale pro pocity hlavního hrdiny určité pochopení.
Čtěte také
„V mnohém je to samozřejmě zavrženíhodná postava, v tom, co má na svědomí. Ale ta touha něco poznat, objevit, pochopit, ta pro mě byla něčím důležitá i pro pochopení postavy,“ vysvětluje Mašek.
„Říká se, že od určitého okamžiku vědění se hranice mezi dobrem a zlem rozmývá. O tom jsem často přemýšlel – jestli se tohle dá nějak pochopit,“ dodává.
Diváky tvůrce zavede do labyrintu vzpomínek hlavní postavy. Na plátně proplétá minulost s budoucností, ve které se sám Arvéd ztrácí.
„Chtěli jsme vytvořit postavu, která je v zajetí vlastní hry, sám se sebou. Jako moment pro empatii s postavou nám přišla jeho osamělost. Až během natáčení jsme si uvědomili, že to je někdo, kdo je zajatec svého rozumu, mysli,“ doplňuje Mašek.
Na fotkách vypadá pokaždé jinak
Hlavní roli ztvárnil Michal Kern. Ten si hledal vztah k postavě velmi dlouho. V archivech jsou totiž jenom deníky a černobílé fotografie Jiřího Arvéda Smíchovského. „Na fotografiích vypadá pokaždé jinak, ne že by byl silnější nebo jinak ostříhaný. Vypadá jako naprosto odlišní lidé,“ popisuje Kern.
„Když dostanu divadelní roli, po prvním přečtení si vytvořím docela konkrétní ideální představu, jak nebo koho mám hrát. A u Arvéda jsem to vůbec netušil. V nějaké fázi zkoušení jsem se obrátil hlavně k sobě,“ dodává.
Arvéda doprovází ve filmu postava Štěpána Plačky, kterého Smíchovský jako nacistický důvěrník za války zachránil před koncentračním táborem. Plačku si zahrál Saša Rašilov, který bude usilovat o sošku Českého lva pro nejlepšího herce ve vedlejší roli.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.