Narozeni do svobody. Poslechněte si inspirativní příběhy mladých lidí!
„Dvořák je pro mě srdcová záležitost.“ Eleonore Kinsky veřejnosti otevřela dům slavného českého skladatele
Pro organizaci House of Lobkowicz pracuje Eleonore Kinsky na zámku v Nelahozevsi už přes šest let. Pět let byla v jednom kole, pracovala na přípravách otevření rodného domu Antonína Dvořáka. A i díky ní tak ožila tato vzácná památka v domě číslo popisné 12, kde rodina světoznámého hudebního skladatele provozovala hostinec a řeznictví. Příběh Eleonore Kinsky je další ze seriálu Českého rozhlasu Narozeni do svobody o inspirativních mladých lidech.
V tanečním sále v rodném domě Antonína Dvořáka po stisknutí tlačítka u bílého sloupu začíná hrát hudba. Nahoře se točí kruh s barevnými postavami.
Čtěte také
„Tady byl taneční sál a stáje. Na druhé straně světnice byla hospoda,“ popisuje třiatřicetiletá Eleonore. Posledních pět let byla její hlavní pracovní náplní příprava expozice v rodném domě slavného hudebního skladatele. „Když jezdil vlakem do vydavatelství do Berlína, pokaždé jel přes Nelahozeves,“ připomíná.
Muzikoložka Eleonore má kancelář v Lobkowiczkém paláci na Pražském hradě. „Dvořák je pro mě srdcová záležitost, ale musím říct, že k němu patří i další velcí skladatelé, z Česka například Zelenka. Rodinně je pro mě důležitý Bach, Brahms, Schubert nebo Mozart,“ vyjmenovává Eleonore.
„Já jsem se narodila v Paříži, protože rodiče tam zrovna pracovali. Jsou z Rakouska, Německa a původně i z Česka, trošku mezinárodní. Doma mluvíme německy. Roku 1996 jsme se stěhovali zpátky do Česka, poté jsem studovala v Německu a poté v Londýně na King's College,“ vysvětluje svůj původ.
Práce u Lobkowiczů
„Lidé se mi ohledně práce smějí, protože mám e-mail Kinsky zavináč Lobkowicz. Doufám, že jsem se sem dostala díky tomu, že umím svoji práci dobře,“ pokračuje.
Ředitelka Lobkowiczkých sbírek a edukačních programů Dita Baker je ráda, že má tuto mladou ženu v týmu.
Čtěte také
„Ona je především neuvěřitelně pracovitý člověk s vášní a oddaností pro věc. Její pracovní morálka hraničí s workoholismem, což je nám v týmu Lobkowiczkých sbírek velmi blízké. Všechny vlastnosti z ní dělají těžko nahraditelnou kolegyni a rozhodně nenahraditelnou přítelkyni nás všech v Lobkowiczkých sbírkách,“ hodnotí Eleonore její vedoucí.
Že svoji práci dělá s celým kolektivem dobře, potvrzují v rodném domě Antonína Dvořáka i malé děti. Už po chvíli vědí, kdo Dvořák byl. „Byl hodně významný hudebník, a taky hodně významný muzikant, kterého známe dnes po celém světě,“ naučil se jeden malý návštěvník výstavy.
Eleonore si váží svobody, kterou u nás máme díky sametové revoluci už 35 let. „Svoboda znamená, že můžu dělat práci, která mě baví.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://radiozurnal.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.