Nálepkovat Piráty jako neomarxisty považuju za ubohost pana premiéra, říká předseda Pirátů Ivan Bartoš

Při sněmovních interpelacích se premiér Babiš tvrdě obul do Pirátské strany. Piráty označil za „promigrantskou, neokomunistickou partu, extrémní levici a neomarxisty“. „Baví mě, že to říká člověk, který bez skrupulí vládne s komunisty, opírá se o hlasy SPD, sám je veden ve svazcích jako agent StB a byl v komunistické straně,“ komentuje to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu Ivan Bartoš. 

Vás to pobavilo. Jak prohlášení Andreje Babiše rozumíte?

Samozřejmě mě to mrzí. Míří to na naše lidi. Prostě mu to poradili jeho marketéři. Myslím, že kdo se podívá na naši práci, vidí, že jsou to nálepky. Možná bych to označil za jakousi ubohost komunikace pana premiéra. Vadí mi, když je osobně sprostý k lidem, třeba k ženám, ve sněmovně. Hraničí to s jakoukoliv rovinou slušného chování, kterou by žádný člověk neměl překračovat.

Deník N cituje analytika agentury Kantar CZ Pavla Ranochu, který tvrdí, že Piráti a STAN začínají hnutí ANO přetahovat voliče. Čím pro ně podle vás můžete být atraktivní?

Když děláte politiku, která je pouze o marketingu, a pak musíte řešit složité životní situace, což pro nás všechny covid je, tak už marketingová slupka nestačí. Lidé prozřeli, že sen, o kterém Andrej Babiš sní, je jakýsi papírový zámek, který se rozsype, když vítr trochu zafouká. Také jsme už před 11 lety vystoupili jako hnutí pro digitalizaci, která nám umožní bojovat proti korupci.

Z nejrůznějších stran se na vás snesla kritika kvůli prosazení návrhu na zdanění cenných papírů nad 20 milionů korun 23 procenty. 

Opravím vás, my nic takového neschválili. Mikuláš Ferjenčík již v říjnu roku 2019 předložil pirátský návrh, který měl zrušit daňovou výjimku pro prodej akcií nad jistou hodnotou. Tento zákon platí třeba v Americe, Rakousku, Německu. Návrh tam dlouhou dobu ležel a my ho transparentně načetli jako pozměňovací návrh, který upravuje daně v České republice.

Pro náš návrh – 0 a 15 % – nejdřív hlasovali i poslanci ANO. V dalším hlasování ale zástupci ODS, ANO a SPD tuto hladinu zvedli na 23 procent. My jsme pro tento daňový balíček nehlasovali. Ale je vidět, že když to premiér rozpálí ve všech médiích, dá se postavit i takové vědomí, že to byli Piráti, kdo hlasoval pro 23% zdanění akcií.

Jakou představu o změně politiky mají Piráti, kteří chtějí spojit síly s hnutím STAN? Co oba subjekty spojuje, případně rozděluje? Na čem hodlají postavit svůj program? A proč nepodpoří Piráti návrh státního rozpočtu? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vladimír Kroc , als
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.