Na šumavské Zlaté stezce bylo nejvíce rušno po skončení husitských válek, vypráví historik Zdeněk Svoboda
Slyšeli jste o Dnech šumavského trojhradí, které se konají na jaře a na podzim? Speciální nabídku pro turisty, kteří mohou zůstat třeba i týden, připravuje koordinátor trojhradí Kašperk-Rabí-Velhartice Zdeněk Svoboda. „Program sestavujeme tak, aby turisté měli možnost navštívit všechny hrady a nedívat se přitom na hodinky,“ objasňuje. Moderátorku Lucii Výbornou ale také provedl historií i současností šumavské Zlaté stezky. Jak se kdysi podvádělo s pozemky a účty?
Související
-
Chceme do krajiny na Svatojansku umístit další sochy, těší se Krištof Kintera
Na louce směrem k lesu nedaleko obce Hrachov u Sedlčan stojí public jukebox, dílo sochaře Krištofa Kintery. Je to akustická skulptura a můj splněný sen, přiznává umělec.
-
Na Bílé hoře válčili hlavně žoldáci. Její výsledek určila spíše únava než taktika, říká historik
„Rozhodně nešlo o velkou bitvu, kde padnou tisíce a tisíce mužů. V mnohém je ten výsledek určen únavou než vojenským uměním,“ vysvětluje Michal Stehlík.
-
Proč navštívit Krušné hory? „Léta byly odsouvány, ale teď zažívají renesanci,“ láká spisovatel
Polorozbořená vesnice většinou působí strašidelně, ale Königsmühle je výjimka. Spisovatel Mikšíček se tu s kamarády postaral o přístupnou útulnu a pravidelné kulturní akce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.