Na dovolenou s Radiožurnálem. Kam vyrazit a na co nezapomenout?

Ve Španělsku pozor na vlny veder i zástupy turistů. Pomohou on-line rezervace a siesta

Jednou z nejoblíbenějších letních destinací českých turistů je v létě Španělsko. Kromě pevniny jsou také oblíbené ostrovy – Kanárské a Baleáry. Podle španělských úřadů je už teď o návštěvu této země dost velký zájem. Co to znamená pro české turisty?

Rezervace on-line

Pokud turisté chtějí navštívit například Alhambru v Granadě, madridskou galerii Prado nebo různé další vyhledávané památky, určitě by si měli vstupenku rezervovat dopředu on-line.

To samé platí i pro pronájem aut, hlavně na ostrovech – Kanárských, Baleárách nebo Mallorce. Čím dřív, tím líp. Do Španělska sice gros turistů přiletí, ale po krajině se pak přesouvá vlaky nebo autobusy. Takže je určitě lepší se alespoň pár dní dopředu na všechno podívat, zabezpečit, zarezervovat.

Čtěte také

Vlny veder a siesta

Po celé léto se podle meteorologů budou opakovat vlny veder. U moře teploty nejsou až tak vysoké, toho se turisté skutečně nemusí obávat. Důležité je jen, aby se pořádně natírali opalovacími krémy hned od rána, aby se nespálili už první den. To platí nejen u moře, ale i ve vnitrozemí a ve městech.

V souvislosti s horky také stoupá i počet dopravních nehod, protože lidé v tropicky teplých nocích nespí dobře, jsou unavení a podráždění. Na cestách je to občas vidět. 

Horka se promítají i do toho, že v největším parnu po poledni se zavírají obchody i úřady, je známá siesta. Otevírá se znovu až večer.

Nová výstava

Právě otevřeli fantastickou výstavu v Madridu  u Královského paláce vedle katedrály de la Almudena. Je tam 500 let královské historie, téměř sedm set výtvarných děl. Výstavu připravovali osm let, teď je konečně zahájena.

autoři: Ľubica Zlochová , agf
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.