Na dovolenou s Radiožurnálem. Kam vyrazit a na co nezapomenout?

Hudební festivaly, podzemní řeka i opravená horská tramvaj. Kam vyrazit na Slovensku?

Slovenská Národní galerie v Bratislavě po více než dvou dekádách otevřela nové stálé expozice. Můžete tam vidět vrcholná díla slovenské moderny i sakrální umění. Při cestě na dovolenou do slovenských hor tak nevynechejte ani hlavní město. Kam dál vyrazit? To v dalším díle cestovatelského seriálu poradí Ladislav Novák, zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku.

Do Vysokých Tater se letos vrací jeden technický unikát. 110 let stará tramvaj s názvem Kometa bude po opravách znovu vozit turisty z Popradu až do podhorských osad.

Návštěvníci se také často ptají, jak je to s chystaným zákazem vstupu psů do Tatranského národního parku – letos ještě žádné změny nejsou. Příští rok už ale bude pro psy omezený vstup do oblastí s nejvyšším stupněm ochrany.

Vysoké Tatry

Ti, kteří plánují přenocovat na oblíbených vysokohorských chatách, by si měli co nejdříve zarezervovat místo. Chataři upozorňují, že na víkendy zbývají poslední volné postele.

Do Vysokých Tater by letos řidiči vůbec neměli zajíždět autem. Rekonstruuje se totiž tzv. Cesta svobody, která spojuje osady Starý Smolivec, Tatranská Lomnice nebo Štrbské Pleso. A kdo nechce stát na některém z 21 semaforů, měl by využívat posílenou hromadnou dopravu. A na středním Slovensku se v létě raději vyhněte silnici mezi Banskou Bystricíí a Ružomberkem. V průsmyku Donovaly se o víkendech kvůli rekonstrukci čeká až tři hodiny. Vlakový dopravce zatím žádné dlouhodobé výluky neohlásil.

Hudební festivaly

Začíná samozřejmě festivalová sezona – už příští týden vypukne populární Pohoda na trenčínském letišti. Vystoupí například Jamie xx nebo písničkářka Suzanne Vega, na stejném místě o měsíc později festival Grape. Z menších, méně známých, bych doporučil srpnový nezávislý festival Těhláreň. Jde o kombinaci hudby a výtvarného umění, zejména mladých autorů a letos se odehraje v Martině v historické budově pivovaru.

Kde se na Slovensku nejlépe zchladit? Letos je unikátní příležitost vydat se do podzemí a svézt se na říčce s názvem Styx v jeskyni Domica. Třeba na jihovýchodě země už roky nebylo dost srážek, aby ta plavba byla možná.

A příjemné klima bude i v horkém létě v národním parku Podunajsko. Ten název nezní povědomě, oficiálně totiž ještě neexistuje. Poslanci teprve jednají o jeho vyhlášení, ale vyrazit tam už můžete teď. Rozkládá se na jih od Bratislavy v krásných lužních lesích. Klima je opravdu příjemné, ale pozor, je tam také spousta komárů.

autoři: Ladislav Novák , agf
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.