Muži 15. března 1939

K. H. Frank: Měl na svědomí smrt těch nejstatečnějších Čechů

Jeho veřejnou popravu na dvoře pankrácké věznice sledovalo 5 tisíc lidí. Nejmocnější muž v protektorátu přestal definitivně trýznit český národ v květnu roku 1946. Šlo o nejnenáviděnějšího muže v Československu.

Popravu mu všichni přáli. Karl Hermann Frank začal šířit svou propagandu jako knihkupec v Karlových Varech. Dodával německé nacistické materiály na pulty tehdejších obchodů. Šlo o horlivého zastánce Sudet, které se podle něj měly stát součástí německé říše. Následovalo zvolení do československého parlamentu, kde byl přítomen vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava.

Po osudovém 15. březnu 1939 ho Hitler jmenoval do funkce státního tajemníka. „Kdo není s námi je proti nám a kdo je proti nám, bude rozdrcen,“ tvrdil Frank. Svou protektorátní politikou měl na svědomí smrt těch nejstatečnějších Čechů. Jak probíhal jeho následný poválečný pád popisuje další díl seriálu o nejtemnější kapitole v historii českého národa.

autoři: Jaroslav Skalický , anh
Spustit audio

Související

  • 80 let od nacistické okupace 1939

    Živá, zpravodajská rekonstrukce Českého rozhlasu Radiožurnál. Sedmihodinové vysílání minutu po minutě. Poslechněte si celé archivní záznamy a speciál vysílání.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.