Muži 15. března 1939

Rudolf Beran: Komunisté z něj udělali zrádce a kolaboranta

Kolaborant a zrádce národa – tak označovala poválečná národní fronta v čele s komunisty tehdejšího předsedu vlády Rudolfa Berana. Ve skutečnosti jeho příběh vypadá trochu jinak. V seriálu Muži 15. března 1939 sledujeme poslední dny a hodiny Československa před začátkem nacistické okupace.

Demokrat a vlastenec Rudolf Beran vystupoval proti diktaturám – to si jeho strana udržela i v těžké době po Mnichovu, kdy se stal předsedou vlády Československa. Tehdejší mocenští představitelé věděli, že jeho vláda bude řešit jednu krizi za druhou. O osudu Československa bylo však 15. března 1939 již rozhodnuto.

Beran proto tedy odešel z vlády a začal podporovat domácí odboj. Při výsleších gestapa se vždycky choval odvážně a nikdy neprozradil nic, co by mohlo poškodit jeho soukmenovce. Během poválečného vyrovnání se však od komunistů dočkal ještě těžšího trestu, než u nacistů.

autoři: Jaroslav Skalický , anh
Spustit audio

Související

  • 80 let od nacistické okupace 1939

    Živá, zpravodajská rekonstrukce Českého rozhlasu Radiožurnál. Sedmihodinové vysílání minutu po minutě. Poslechněte si celé archivní záznamy a speciál vysílání.

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.