Muslimské bratrstvo svolává celostátní Pochod hněvu. Obětí protestů je už na 620

16. srpen 2013
Zprávy

Egyptští islamisté vyzývají k masovým protestům po celé zemi. Začátek naplánovali po dnešní velké polední modlitbě. Rostou obavy z nového násilí. Vláda totiž oznámila, že policie smí při ochraně státních institucí použít ostré náboje. Oficiální počet obětí středečního zásahu proti stoupencům Muslimského bratrstva už se přiblížil sedmi stovkám.

Muslimské bratrstvo slibuje miliony lidí v egyptských ulicích. Cílem má být protest proti středečnímu krveprolití. Demonstrace mají začít po polední modlitbě před hlavními egyptskými mešitami.

Vláda už dříve uvedla, že pokojné protestní pochody bude tolerovat a že policie proti nim nezakročí. Co ale vláda nehodlá připustit, to je zakládání nových, permanentních protestních ležení jako byla ta, která policisté rozehnali a zlikvidovali minulou středu.

Oficiální státní posty také varovaly před útoky na budovy státní správy, na policejné stanice a na další státní instituce. Pokud by k tomu ale došlo, má policie svolení střílet ostrými náboji.

„Ten středeční počet zabitých, ten rozsah násilí, to je to, co Muslimské bratrstvo chtělo. Všichni se diví mým slovům. Já ale říkám, že bratrstvo chce ukázat světu, že jsou oběťmi. Oni chtěli, aby rozhánění táborů dopadlo přesně takhle," říká egyptský velvyslanec ve Spojeném království Ašraf al-Chúlí.

Čtěte také

Ozbrojených útoků po likvidaci islamistických táborů přibývá. Ozbrojenci zastřelili dva policisty na dálničním okruhu kolem Káhiry. Stovky stoupenců Muslimského bratrstva také vypálily budovu governorátu v Gíze.

Kvůli situaci v Egyptě mimořádně zasedla také Rada bezpečnosti OSN. Vyzvala všechny strany zapojené v konfliktu ke klidu a maximální zdrženlivosti, problém je podle jejího názoru potřeba řešit smírně.

„Členové Rady bezpečnosti chtějí především vyjádřit lítost nad ztrátou životů. Je podle nás důležité, aby násilí v Egyptě skočilo a aby všechny strany konfliktu prokázaly maximální zdrženlivost,“ uvedla v prohlášení argentinská velvyslankyně Cristina Percevalová.

Čtěte také

První turisté už začali kvůli nepokojům rušit své dovolené včera. Podle cestovních kanceláří se ale jedná jen o malý počet klientů a zájem o zájezdy prý nějak zjevně neklesá. U rušení už zaplacených dovolených ale stále platí běžné smluvní podmínky.

Bezpečností situace v oblíbených letoviscích by měla být klidná. Ministerstvo zahraničí vyzvalo turisty, aby necestovali do velkých měst a zůstali raději v hotelových areálech.

autoři: mac , Marína Dvořáková
Spustit audio