Multižánrový festival romské kultury Ara Fest již po osmé potěší Plzeň

2. červenec 2024

Festival romské kultury Ara Fest se v uplynulých letech stal tradicí. Od svého počátku v roce 2017 se ale značně rozrostl - nejen z hlediska programu, ale také co do počtu měst, kde se odehrává. 

Letos poprvé Ara Fest proběhne hned ve čtyřech českých městech. Festivalová "šňůra" začne v Plzni, kde je program rozdělen do tří dnů od 4. do 6. července. Pokračovat bude od 17. do 19. 7. v Brně, v termínu od 22. do 24. srpna potěší obyvatele Ostravy a v Jablonci nad Nisou bude od 6. do 7. září.

Hlavní program letošního Ara Festu

„Nesmírně mě těší, že se nám po sedmi letech podařilo realizovat tento expanzivní plán o němž sníme už několik let. Romských kulturních festivalů není mnoho. Každoročně sledujeme obrovský zájem diváků, a tak máme radost, že jsme letos nemuseli zvolit jen jedno město." říká ředitel pořádající organizace Ara Art a programový ředitel Ara Festů David Tišer a dodává: „Současně mám radost, že startujeme právě v Plzni - nejen proto, že jsem místní rodák, ale především proto, že tady jsme ho poprvé dokázali zrealizovat."

Plzeňský Ara Fest zahájí ve čtvrtek 4. 7. výstava obrazů Jozefa Feča Neznámé barvy osobností. Panely putovní venkovní galerie Phundrado vudar (Otevřené dveře) budou umístěny od 17 h ve Smetanových sadech. Diváci se pak mohou přesunout do nedalekého divadla Dialog, kde v 17.30 začne divadelní představení Dajori (Maminka) věnované osudům romských žen ve 20. století. Jedním z témat inscenace jsou nezákonné sterilizace romských žen, které pod taktovkou státu probíhaly od 70. do začátku 90. let. 

Doprovodný program Ara Festu 2024

Představením startuje také projekt zaměřený na zvýšení  informovanosti a na úředně-administrativní pomoc postiženým ženám, které mají nárok na státní odškodnění, ale samy si s celým procesem neporadí. Po skončení představení bude tedy následovat beseda, v níž bude hlavním hostem Ivana Sušilová ze Státního zdravotního ústavu.

V pátek 5. 7. proběhne od 14 h v domě Komenda ve Smetanových sadech program pro děti a mládež - kreativní workshopy a Open stage, kde dostanou prostor mladé talenty. Na 20. hodinu je pak v Zach's Pubu připraven koncert legendárních rokycanských Kale.

Plzeňský Arafest bude tradičně zakončem open air koncertem, který tentokrát proběhne na Náměstí Republiky. V sobotu 6. 7. se od 16 h návštěvníci mohou těšit na romskou hudební smršť, kterou zajistí kapely Imperio, slovenští Simple Band, Lenděl Band, divoké saxofonové trio Gitano Sax, Marsell Bendig a další interpreti.

zdroj: Ara Art
Spustit audio