Mozaika Open Air v Hradci Králové

7. září 2013
Křesťanský týdeník , Křesťanský týdeník

Do kostelů a modliteben českých církví mnoho lidí nechodí. To však neznamená, že by v naší zemi nebyl zájem o křesťanství a duchovní otázky. Řada sborů a církevních společenství se proto snaží překlenout bariéru, která mezi nimi a ostatními lidmi stojí, a vychází ze svých církevních budov ven. Přesně to chtějí udělat zítra odpoledne členové Křesťanského společenství v Hradci Králové, kteří před kulturním domem Medium na Moravském předměstí pořádají už třetí ročník festivalu Mozaika Open Air.

Když před třemi lety slavil sbor Mozaika desáté narozeniny, rozhodli se jeho členové přesunout oslavu před budovu, v níž se scházejí. Na prostranství před kulturním domem přímo naproti jednomu z největších nákupních center ve východních Čechách se objevily červený skákací hrad, trampolína pro děti, stánky s kávou a dalším občerstvením. Vystoupily zde hudební skupiny i divadelní soubor – a lidé přicházeli.

Letos se koná Mozaika Open Air festival už potřetí a program je velmi podobný. Na co se návštěvníci mohou letos těšit konkrétně? Slovo má pastor Křesťanského společenství v Hradci Králové Jakub Limr:

Mozaika Open Air v Hradci Králové

„Mozaika Open Air je odpoledne pro celou rodinu, takže každý z té rodiny by si tam měl něco najít. Máme tam záležitosti pro děti, jako je skákací hrad nebo trampolína, takže rodiče mohou být v klidu; když si do kavárny pod širým nebem na chvíli sednou, nalijí si kávu, tak vědí, že je o děti alespoň na chvíli postaráno. Celým odpolednem se vine jako červená nit kulturní program. Jsou nějaké hudební koncerty a vždycky se snažíme mít divadlo. Letos naše pozvání přijal Teátr Víti Marčíka – to si myslím, že určitě bude stát za to.“

Pohled na webové stránky Křesťanského společenství Mozaika z Hradce Králové napovídá, že tento sbor má k usedlé církvi daleko. Tak např. naprosto samozřejmé je využívání nejmodernějších technologií – kázání je možno stáhnout ve formátu mp3 každé pondělí, video z bohoslužeb je k dispozici v úterý. Projev kazatele je civilní, hraje se zde moderní křesťanská hudba. Sbor podporuje spoustu humanitárních projektů a zajímavá je i „dětská církev,“ která se stará o potřeby dětí. Na Mozaika Open Air festivalu ovšem kázání čekat nelze.

Mozaika Open Air v Hradci Králové

„Spíš než o kázání mluvíme o poselství. A poselství se objevuje z toho minipódia, které tam máme, spíš právě tou formou písní nebo formou divadla. Pokud některý z těch umělců má nějaký zajímavý příběh, tak určitě stojíme o to, aby z pódia zazněl.“

Vedle zmíněného Teátru Víti Marčíka je na zítra pro návštěvníky festivalu připraveno hudební vystoupení amerického zpěváka Johna de Jong a brněnské skupiny Terebint.

Mozaika Open Air v Hradci Králové

A koho by chtěl pastor Jakub Limr na zítra na Moravské předměstí Hradce Králové pozvat?

„Snad to nevyzní jako klišé, ale Mozaika Open Air je skutečně pro všechny generace. Takže pozvání platí pro každého, kdo chce prožít víc než fajn nedělní odpoledne.“

Mozaika Open Air v Hradci Králové

Detailní program festivalu je možno najít na webových stránkách Křesťanského společenství Hradec Králové www.kshk.cz a také na Facebooku a Twitteru.

autor: Petr Vaďura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.