Mírový pochod v Kyjevě připomněl rok od krvavého potlačení protestů na Majdanu

22. únor 2015

Centrem Kyjeva, po místech loňských krvavých srážek, prošel Pochod důstojnosti. Společně s tisíci Ukrajinců šli v průvodu také prezidenti a ministři zahraničí dvaceti evropských zemí. Mezi nimi Předseda Evropské rady Donald Tusk, prezidenti Německa, Polska, Slovenska, Litvy, Gruzie nebo Moldavska. Česko zastupuje ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Prezident Petro Porošenko provedl státníky po Michajlovském náměstí. Tam jim ukázal bezpilotní letouny a další vojenskou techniku používanou buď proruskými povstalci, nebo přímo ruskou armádou na území Ukrajiny.

Prezidenti evropských zemí za zvuku evropské hymny začali pochod nedaleko od Majdanu, na Institutské ulici, kde loni zahynulo mnoho lidí. Pokračovali po ulicích, ve kterých se vedly prudké boje. Vidět je hotel Ukrajina nebo vládní čtvrť, odkud se střílelo do lidí.

Pochod důstojnosti v Kyjevě - prezident Petro Porošenko ukázal evropským státníkům ruskou vojenskou techniku, kterou ukrajinská armáda zabavila během konfliktu

Čtěte také

Lidé v průvodu nesou nápisy v ukrajinštině a v angličtině – například „Ukrajina je Evropa“. Tyto lidi nemusel nikdo organizovat jako na včerejším moskevském 'antimajdanu'. Jsou tady naprosto dobrovolně.

„Vzpomínáme s bolestí v duši. Loňských protestů jsme se synem účastnili celé čtyři měsíce, je nám hrozně líto těch mrtvých. Obětovali svůj život za naši budoucnost, za na naše děti a vnuky. S lítostí jsme si přišli tyto oběti připomenout,“ pláče u jednoho z pomníků paní Olga Fjodorovna.

Pochod důstojnosti nakonec dospěl až na náměstí Nezávislosti, na Majdan, kde všichni hosté uctili památku obětí společnou modlitbou.

Pochod důstojnosti v Kyjevě připomněl rok od krvavého potlačení protestů na Majdanu

Čtěte také

Evropské hosty pozval ukrajinský prezident Petro Porošenko a dá se očekávat, že součástí návštěvy budou i kuloární konzultace o východisku z ukrajinského konfliktu, případné mezinárodní mírové misi a sankcích proti Rusku.

Zaorálek: Dodávky zbraní konflikt nevyřeší

„Tohle je největší výzva, jaké čelí Evropská unie. Nejen v současné době, ale myslím vůbec za poslední desetiletí své existence. My vlastně nemáme vážnější a těžší úkol, než je tady,“ prohlásil český ministr zahraničí v Kyjevě.

Trvá však na tom, že dodávky zbraní Ukrajině tento konflikt nevyřeší. „Česká republika nepodporuje posílání jakýchkoli zbraní na Ukrajinu. My se plně věnujeme tomu, abychom docílili klidu zbraní. Není možné zároveň požadovat to, aby ztichly zbraně a aby se odstraňovaly a stahovaly těžké zbraně, jak bylo dohodnuto v Minsku, a zároveň posílat zbraně na Ukrajinu,“ míní Zaorálek.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem

Případná mírová mise, o kterou žádá Ukrajina, je podle něj předčasná. „Na to, aby se o něčem takovém mohlo mluvit, by tu prvně muselo být příměří. Mírové sbory mohou přijít tam, kde bude skutečně vládnout příměří, jinak je to asi těžko představitelné.“

Podle šéfa české diplomacie je teď nutné hlavně naplnit minské dohody. „Minsk je dnes to, co máme na stole, a tento mír bychom měli nastolit přímo na zemi. Pak se můžeme bavit i o způsobu, jak ho třeba dále zajišťovat,“ dodal Lubomír Zaorálek.

autoři: mdo , mka
Spustit audio