1. prosince 2021 zemřel spisovatel a cestovatel Miroslav Zikmund, bylo mu 102 let. Spolu s Jiřím Hanzelkou procestovali doslova celý svět. Jako první autem pokořili Núbijskou poušť, projeli přes stovku zemí a přivezli desítky tisíc metrů filmových materiálů.
S Jiřím Hanzelkou se seznámili na Vysoké obchodní škole. Nacisté ji uzavřeli, takže dostudovat mohli až v roce 1946. Hned další jaro se vydali na svou první výpravu.
Sami neměli žádné peníze, ale po obhajobě svého projektu před tehdejšími úřady dostali stipendium 400 tisíc korun a vůz Tatra 87 – výměnou za to, že budou uzavírat válkou zpřetrhané obchodní vztahy, propagovat československou vlast a své cesty poctivě dokumentovat. Z pražských ulic dojeli do marocké Casablanky, přes exotický Egypt a Súdán poté až do daleké Etiopie. Autem jako první na světě pokořili Núbijskou poušť.
Po překonání afrického kontinentu se přesunuli do oblasti Jižní Ameriky, kde se z Argentiny dopravili do Mexika. Tam jejich cesty prozatím skončily – kvůli zranění Hanzelky i železné oponě, která nedovolila cestovatelům vkročit za hranice USA.
Příběh Miroslava Zikmunda
Jejich popularita v Československu mezitím obrovsky narostla. O 44 procestovaných zemích vzniklo několik knih, reportáží i besed. Následovaly cesty do Asie a Oceánie, poté se dvojice připravovala navštívit Austrálii. Jenže přišlo období normalizace.
Jejich výpravy a veřejný život tak ukončil rok 1968 a kritické pojednání o Sovětském svazu, které společně sepsali.
Znovu vyjet za hranice a vydávat knihy mohli až o dlouhých 21 let později, po pádu komunistického režimu. Hanzelka onemocněl a Zikmund tak sám navštívil Japonsko, Austrálii, Nový Zéland, ale i Sibiř nebo Srí Lanku.
Za své dílo cestovatelé obdrželi Cenu E. E. Kische a také českou Medaili Za zásluhy.
Rok po smrti Hanzelky v roce 2003 byl Zikmundovi udělen také čestný doktorát Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
V automobilech Tatra dohromady strávili 10 let. Přivezli desítky tisíc metrů filmového materiálu a navštívili 112 zemí světa. Jejich deníky jsou dodnes uloženy v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Všechny články
-
Kvíz: Totoro a Mononoke. Jak znáte filmy slavného animátorského studia Ghibli?
Určitě jste viděli spoustu animáků od studia Disney. Znáte ale také příběhy od slavného japonského studia Ghibli?
-
Kvíz: Jak se vyznáte ve vánočních filmových pohádkách?
Trávíte Vánoce u televize a užíváte si pohádky? Popelka, Anděl páně, Hrátky s čertem... Otestujte se, jestli jste opravdu takoví experti na české pohádky.
-
Miroslav Zikmund si své smuteční oznámení nechal navrhnout už před čtyřmi lety
Smuteční oznámení si pro případ úmrtí nechal cestovatel Miroslav Zikmund navrhnout už v roce 2017. Graficky ho pro něj upravil a vyzdobil zlínský výtvarník Josef Ruszelák.
-
Srdečný člověk, který si uchoval zájem a touhu poznávat. Ohlédnutí za životem Miroslava Zikmunda
Podcast Vinohradská 12 s s Vladimírem Krocem, moderátorem ČRo a spoluautorem knihy Století Miroslava Zikmunda.
-
Hanzelka a Zikmund – zvláštní osud autorů Zvláštní zprávy
Dvojice Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byla a je vnímána vždy společně. Ve věku 102 let zemřel cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund.
-
„Už jsem si říkal, že stáhnu oponu.“ Cestovatel Miroslav Zikmund odešel navždy
Ve věku 102 let zemřela cestovatelská legenda Miroslav Zikmund. Dvojka si ho připomíná starším rozhovorem s Martinou Kociánovou z 24. srpna 2011.
-
Nepromarnili jsme ten život, máme za sebou brázdu, bilancoval Miroslav Zikmund při oslavě osmdesátin
Do vysokého věku nesmírně aktivní, zábavný a vlídný – takový byl světoznámý cestovatel a spisovatel Miroslav Zikmund.
-
Kvíz: Vydejte se na výpravu se slavnými cestovateli Zikmundem a Hanzelkou
V dobách, kdy bylo cestování velké dobrodružství a nebylo zdaleka tak běžné jako teď, rozhodli se Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund objet velkou část světa.
-
Není dne, kdy bych si na Jirku nevzpomněl, svěřil se Miroslav Zikmund před lety na Radiožurnálu
Ve věku 102 let zemřel cestovatel Miroslav Zikmund. Připomeňte si ho v rozhovoru, který vznikl na jaře 2014 nedlouho po Zikmundových 95. narozeninách.
-
Kam už bych dnes nejel? Na místa znesvěcená davy lidí, co jen přijedou a odfajfkujou: Byl jsem tam
Ve středu 1. prosince 2021 už jednou provždy odešel cestovatel Miroslav Zikmund. S Jiřím Hanzelkou procestoval svět. I o tom na Dvojce vyprávěl v roce 2015.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- následující ›
- poslední »