Ministr spravedlnosti navštívil vyloučené lokality v Ústeckém kraji
Nová vláda Andreje Babiše (ANO) zrušila post ministra pro lidská práva a agendu nově předala ministru spravedlnosti Robertu Pelikánovi. Ten proto minulý týden navštívil deset vyloučených lokalit v Ústeckém kraji, aby se přímo v terénu seznámil s činností Agentury pro sociální začleňování a se způsoby řešení problematiky sociálního vyloučení.
„Já jsem hlavně zjišťoval, co konkrétně dělá Agentura pro sociální začleňování a jak to funguje.“
Ministr se setkal se sociálními pracovníky, odborníky z dluhových a protidrogových poraden nebo třeba se zástupci měst. Situaci vyhodnotil jako nutnou k řešení.
„Situace je složitá. Řada věcí se povedla a daří. Například ale musíme rychle vyřešit to, že stát pomocí dávek platí bydlení mnoha lidem a zároveň nedokáže ohlídat to, aby to bydlení bylo kvalitní. To mě osobně velmi rozčiluje, myslím, že bychom to měli řešit urychleně.“
Situace vyžaduje rychlé řešení
Ministr spravedlnosti, pod kterého nově lidská práva spadají, se s agendou musí seznámit. Problematiku vyloučených lokalit řeší několik ministerstev.
„Já se s agendou teprve blíže seznamuji. Tato problematika není jednoduchá. Není to úplně o tom, že by se nevědělo, co se má dělat, problém je v tom, že to řeší několik ministerstev – ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo školství, ministerstvo pro místní rozvoj, v něčem i ministerstvo vnitra… V koaličních vládách toto byl vždycky problém, protože ministerstva se mezi sebou nedokázala domluvit. Teď to asi bude můj úkol, dovést kolegy ministry k jednomu stolu tak, abychom tyto věci řešili spolu a rychle.“
Ministr spravedlnosti zdůraznil, že stát by neměl zapomínat na obyvatele, kteří se v místě snaží žít v klidu a bez potíží. Soužití s některými sousedy je ale náročné. Jak tedy bude postupovat ve vyloučených lokalitách, kde působí Agentura sociálního začleňování?
„Za prvé je potřeba říct, že tento problém vznikal desítky let a bylo by bláhové si představovat, že se ho ze dne na den povede vyřešit. Teď něco uděláme a za půl roku bude všechno růžové! - Tak to se nám určitě nepovede. Důležité ale je začít rychle jednat a s tím už jsme začali. Není to tak, že by se nic nedělalo. Třeba právě v rámci toho bydlení – potíž je, když se vám sestehovávají problematičtí lidé nebo rodiny do jednoho místa a tamní situace se tím komplikuje, což je něco, co bychom měli vyřešit opravdu rychle.“