Miluji situace, kdy se stane nějaký průšvih, přiznává moderátorka Adéla Banášová

3. listopad 2017

Známou slovenskou moderátorku Adélu Banášovou lze poslouchat v rádiu a sledovat v televizi i na divadelním jevišti. Jaký je život moderátorky? A v čem vidí přednosti různých moderátorských prostředí? Svěřila se v rozhovoru s Lucií Výbornou.

„Můžeme režírovat, řídit a stejně si ten život dělá svoje,“ vzpomíná na největší průšvihy své kariéry Banášová. Zkouškou v takových situacích jsou podle ní často i režiséři, kteří začnou komentovat situaci, nebo se začnou vyjadřovat k tématu.

Rozhovor v rádiu často má často připravený, člověk by podle jejích slov ale neměl být připravený příliš a vědět o zpovídaném člověku všechno: Pak už by se totiž neměl, na co ptát. „Mám témata, kterými chci začít, pak se něco stane a já stočím řeč jinam a celý koncept se zhroutí,“ směje se Banášová.

Povídáte si s nějakým člověkem v přímém přenosu a režisér vám do ucha řekne: „To je debil, co?“

Specifikum práce v rádiu je podle Banášové ztráta kontaktu s publikem. „Ve studiu jsme jen dva a všechno se odhalí. V národním divadle je publikum, reflektuje, zasměje se a vím, jaký je i pro posluchače.

autoři: lvb , jaw
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.