Miloš Zeman v Hovorech z Lán: OKD bych nedal ani korunu

6. duben 2014
Hovory z Lán

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr financí Andrej Babiš vedou otevřený spor. Jde o skutečný problém vládní koalice, nebo o předzvěst blížící se předvolební kampaně? Ptal se moderátor Jan Pokorný prezidenta Miloše Zemana v dalších Hovorech z Lán.

„Jde o první a nikoliv poslední konflikt ve vládní koalici,“ domnívá se Miloš Zeman. Každá koalice složená z programově různorodých politických stran má podle něj své konflikty. Koaliční strany se mimo jiné neshodnou na postoji vůči Dolu Paskov a společnosti OKD.

Vláda by podle Miloše Zemana neměla vyjít vstříc OKD. „Dát panu Bakalovi další miliardu korun je projev bezradnosti státu,“ uvažuje s tím, že „rozumně hospodařící podnik“ by měl mít vytvořen rezervní fond. „Panu Bakalovi bych nedal ani korunu. Naopak bych od něj peníze vymáhal,“ dodává.

Podle zákona je možné zasypat důl se souhlasem ministerstva průmyslu nebo báňského úřadu. „Když souhlas nedáte, pan Bakala bude muset důl zakonzervovat, na což by musel vynaložit vysoké náklady,“ nastiňuje.

Jak tedy Miloš Zeman hodnotí koaliční spory? Proč tvrdí, že se před evropskými volbami řeší především domácí témata? Z jakého důvodu se snaží pochopit připojení Krymu k Rusku? A proč politické strany zlenivěly? I o těchto tématech se mluvilo v Hovorech z Lán mezi 17. a 18. hodinou.

Záznam celého rozhovoru si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

autoři: jap , šše
Spustit audio