Milan Slezák: Nové potíže prezidenta Obamy
Barack Obama má starosti. A velké. Jeho potíže začaly už v pondělí, kdy se novináři na společné tiskové konferenci amerického prezidenta s britským premiérem zajímali jen velmi málo o postoj Spojených států a Británie k Sýrii, zato je silně zajímalo, co říká Obama na dvě vnitropolitické aféry – jednu starší, které však opoziční republikáni nedávají usnout, a druhou čerstvější.
První kauza se váže k útokům na konzulát v libyjském Benghází, při nichž zahynul americký velvyslanec. Republikáni naznačují, že vláda na útoky nezareagovala správně, a navíc prý o nich v prvé fázi zmatečně informovala. V této aféře si Obamovi lidé dosud víceméně úspěšně vypomáhali tvrzením, že si opozice na vládu prostě něco potřebovala najít a že jde o útok čistě po stranické linii. Druhá kauza však vládu i prezidenta osobně tlačí do politického kouta. A Obama to ví.
Jak se nyní ukázalo, rozhodli se zaměstnanci Federálního daňového úřadu před loňskými prezidentskými volbami kontrolně zaměřit na neziskové organizace spojené s opozicí, zvláště pak s tzv. Hnutím čajových dýchánků. Tvrzení, že daňový úřad tyto organizace vysloveně šikanoval, by asi bylo příliš nadsazené, nicméně – prověřování to bylo vpravdě důkladné. Tak důkladné, že nemohlo nevyvolat otázku, zda se úřad stejně pečlivě věnoval neziskovým organizacím spjatým s vládní stranou, demokraty. A to nedělal. Republikáni vycítili příležitost k frontálnímu útoku a bijí na poplach před silným, stranicky ovládaným státem, který by chtěl omezovat ústavou dané svobody. Dožadují se, aby Obama ustavil zvláštního vyšetřovatele, který prověří, zda nebyl porušen zákon.
Vláda ví, že je v defenzívě. Ministr spravedlnosti Eric Holder nařídil prošetření kauzy a řekl, že i když nejde o kriminální záležitost, je i tak chování Federálního daňového úřadu zcela jistě nepřijatelné a pobuřující. Prezident Obama k tomu přidal další dvě charakteristiky: je to „netolerovatelné a neomluvitelné“.
Jenže s tím se republikáni nespokojí.
Zřejmě nechovají naděje, že by se podařilo dokázat, že Obama o věci věděl, neřku-li, že ji nařídil. Postačí jim však, když budou prezidenta soustavně líčit jako slabého, neinformovaného muže, který neví, co se mu děje v administrativě.
Jako na zavolanou se republikánům v této chvíli nabídla ještě další kauza, a pro Obamu rovněž silně nepříjemná. Ukázalo se, že ministerstvo spravedlnosti se tajně domohlo záznamů telefonních hovorů, které dva měsíce vedl jeden z novinářů pracujících v uznávané agentuře AP.
Ministerstvo se brání, že vyšetřovalo velmi závažný informační únik. Je to dosti nepřesvědčivá apologie. Stejně jako v případě Federálního daňového úřadu, i zde hrozí, že v Kongresu se s republikány spojí i demokraté a že oba tábory budou jednomyslně žádat důkladné prošetření případu. Agentura AP každopádně zvažuje, že podá na vládu trestní oznámení.
Obama se může dostat do situace, v níž byl Bill Clinton kvůli skandálu s Monikou Lewinskou: místo aby tlačil dopředu vlastní agendu, bude se možná muset neustále vyrovnávat s dopady tří výše zmíněných kauz. Bylo by to pro něj tím horší, že mnozí z Obamových levicových voličů jsou jeho výkonem zklamaní už nyní a těžko se budou vyrovnávat s podezřením, že liberální vláda slídí za novináři a naváží se do nevládních organizací. Příští rok přitom Ameriku čekají důležité volby.
Autor je zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.