Mezinárodní varhanní festival v Praze letos připomíná Jiřího Reinbergra
Milovníkům varhanního umění se až do 25. září každý čtvrtek večer otvírá bazilika svatého Jakuba na Starém městě pražském. Od srpna tady probíhá Mezinárodní varhanní festival. V osmi večerech nabízí hudbu různých stylů a období. Na druhé největší varhany v Česku hrají špičkoví umělci z celého světa.
Mezinárodní varhanní festival se u sv. Jakuba koná už po devatenácté, letos je zaměřen na osobnost Jiřího Reinbergra – skvělého varhanního virtuosa, pedagoga a skladatele při příležitosti stého výročí od jeho narození.
Irena Chřibková: „Jiří Reinbergr zanechal hlubokou stopu v české varhanní škole, ve své době, v 50 a60 letech, udělal pro varhany velice mnoho, zasadil se o to aby vůbec v takové těžké době varhany byly vnímány jako koncertní nástroj, jako nástroj rovnocenný všem ostatním nástrojům. Založil profesionální varhanní mistrovské kurzy které byly ve své době místem setkávání varhaníků západu a východu.“
Říká ředitelka festivalu a titulární varhanice od sv. Jakuba Irena Chřibková.
Varhanní festival u svatého Jakuba je jedinečný svým rozsahem a účastí zahraničních umělců. Každý z nich si připravil originální program, který vyhovuje jeho osobnosti a dispozicím zdejšího královského nástroje. Ve čtvrtek 4. září k němu zasedne nevidomý titulární varhaník z pařížské Notre Dame Jean-Pierre Leguay.
Irena Chřibková: „Který pro nás připravil především francouzskou varhanní hudbu a představí se nám také jako vynikající improvizátor a skladatel.“
Dalším tahákem letošního ročníku je Argentinec s italskými kořeny Diego Innocenzi. který nyní žije a působí ve švýcarské Ženevě.
Irena Chřibková: „Nadpis jeho programu zní: Varhany jako orchestr, což značí že nám předvede řadu transkripcí, tedy úprav, buď orchestrálních skladeb nebo skladeb pro jiný nástroj, jak je vnímali autoři a přepsali je právě pro varhany. A to opět už od dob Bachových přes Gounoda, Beethovena až k opeře Mistři pěvci norimberští Richarda Wagnera.“
Svatojakubské varhany v Praze jsou po olomouckém sv. Mořici druhé největší v Česku, dá se na ně zahrát prakticky celý repertoár od baroka až po současné skladby.
Už k tradiční atrakci festivalu patří možnost sledovat interpreta při hře pomocí projekce na plátno umístěném v přední části chrámové lodi. Jedna ze tří kamer snímá i pohyby nohou po pedálech, což při běžném koncertě není možné vidět.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.