Mezinárodní den Romů přinese třetí z koncertů Idy Kelarové ve spolupráci s Českou filharmonií

4. duben 2022

Ida Kelarová a Česká filharmonie pořádají koncert k Mezinárodnímu dni Romů, tentokrát pod názvem „Kaľi čercheň“ (Černá hvězda). Představí v něm mladé talentované Romy.

Studenti Idy Kelarové navštěvují prestižní umělecké školy či se věnují hudbě profesionálně a jsou vzorem mnoha dalším nadaným dětem. V rámci koncertu se mladí romští hudebníci, zpěváci a tanečníci předvedou v různých žánrech od romské cimbálové muziky k jazzové hudbě, od tradičního tance až ke klasice.

„Náš večer je věnovaný mladé romské generaci. Plní se mi tím obrovský sen, protože mladé Romy podporuji tři desítky let. Podporuji je, aby se nestyděli, aby byli hrdí a aby v životě něco dokázali. Mám radost, že mohu všem divákům ukázat, kam už tito mladí lidé došli,“ vysvětluje Ida Kelarová. A stejně jako v celém životním úsilí Idy Kelarové je i pro tento večer zásadní téma vzorů: „Vzorů je málo a já cítím jako důležitou povinnost celé naší společnosti romské vzory představit.“

Vedle Idy Kelarové v pořadu vystoupí Jazz Famelija, Desiderius Dužda, dětský sbor Čhavorenge, Julka Kozáková a cimbálová muzika Manuša, taneční skupina Salut Roma, Radek Bagár, Mário Žiga, Tessie Ondičová, Pavlína Matiová, Milan Angelo Novák & Color Jazz. Koncert k Mezinárodnímu dni Romů „Kaľi čercheň“ v premiéře odvysílá Česká televize na programu ČT art v pátek 8. dubna 2022 ve 20.15 hodin.

První koncert k oslavě Mezinárodního dne Romů, v němž své síly spojila Ida Kelarová s Českou filharmonií, se odehrál v dubnu 2019 ve Dvořákově síni Rudolfina pod názvem „Šun Devloro“ (Vyslyš mne, Bože).

Druhý koncert „Kamav tut“ (Miluji tě) se uskutečnil 8. dubna 2021 v pražské La Fabrice.

zdroj: Česká filharmonie
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.