Medailové okamžiky. Nalaďte se na šampionát Euro 2024 českými úspěchy

Euro 2004 a duel Česka s Nizozemskem: Jeden z nejvíc strhujících zápasů v historii evropských šampionátů, píše UEFA

Ve 21 hodin dnes zápasem Německo – Skotsko začíná fotbalové Euro a přímý přenos odvysílá náš stanice Radiožurnálu Sport. Reportéři budou ale samozřejmě vstupovat také do vysílání Radiožurnálu. V seriálu připomínáme úspěšné české šampionáty – jeden z nejslavnějších obratů české fotbalové reprezentace na Euru. V roce 2004 nastoupil národní tým v základní skupině proti Nizozemsku a z nepříznivého výsledku 0:2 zápas otočil a nakonec vyhrál 3:2.

Na stránkách Evropské fotbalové unie UEFA o tomto duelu píší jako o jednom z nejvíc strhujících zápasů v historii evropských šampionátů. A není se čemu divit. Šlo o nádherné utkání, které nabídlo spoustu šancí na obou stranách. O něco nebezpečnější byli Nizozemci, většinu z jejich pokusů ale pochytal Petr Čech anebo reprezentaci pomohla třeba tyč. A tak si Češi po utkání uvědomovali, že klidně mohli prohrát.

Šťastná ruka při výběru střídajících hráčů

„Holanďani hráli skvělý zápas taky, myslím, že pro fandy to muselo být fantastické. Ale nevyužili ty šance, které měli, a my jsme potom dali ty góly,“ říkal Vladimír Šmicer, který se na hřiště dostal za stavu 1:2 v neprospěch českého týmu, když vystřídal ve druhé polovině Zdeňka Grygeru.

Trenér Karel Brückner měl při výběru střídajících hráčů šťastnou ruku, protože právě Šmicer hrál významnou roli při obratu českých fotbalistů a velký podíl na něm měl i další náhradník Marek Heinz. Jejich chvíle ale v tomto příběhu ještě přijde, protože nejprve vyrovnával pozdější nejlepší střelec celého šampionátu Milan Baroš.

Milan Baroš slaví gól proti Dánsku na mistrovství Evropy v roce 2004

Zbývalo nějakých 20 minut do konce zápasu, ve kterém si český tým v případě výhry mohl předčasně zajistit postup do čtvrtfinále šampionátu. Trenér Brückner ale vyhodnotil, že i bod by byl po takovém průběhu dobrý, a tak se rozhodl postavit do hry stopera Davida Rozehnala, který nahradil autora úvodní branky českého týmu Jana Kollera.

I bez něj si ale reprezentanti vytvářeli v závěru slibné šance. V 85. minutě třeba trefil kapitán Nedvěd břevno, ale smůla se Čechů dlouho nedržela, když po třech minutách přišla další akce. A tentokrát už gólová.

Rozhodující gól

Hrdinou okamžiku mohl být Karel Poborský, který se dostal k vyražené střele Heinze a z malého vápna mohl prostřelit van der Saara. Ukázal ale ohromný přehled, kdy v takto klíčové situaci nevystřelil a míč posunul úplně volnému Vladimíru Šmicerovi, který do prázdné branky zakončil bez problémů.

„Ten míč byl odražený, gólman už stál na nohou, takže brána prázdná nebyla. A Šmíca byl úplně volný vlevo, já jsem o něm věděl celou dobu a prostě bylo to na jistotu,“ komentoval svůj podíl na rozhodujícím gólu Karel Poborský. Češi tak po fantastickém obratu porazili jednoho z favoritů na vítězství na celém šampionátu. A hlavně všem ukázali, že sice vítězný, ale ne příliš povedený úvodní duel s Lotyšskem, nic neznamenal.

„Pro všechny fotbalové fanoušky fantastický zápas. A jak nás všichni kritizovali po tom výkonu s Lotyši, my jsme to zase dokázali otočit teď s Holandskem, ještě stav 2:0, tohle dokážou jen velké týmy a je vidět, že máme i velkého týmového ducha,“ říkal Tomáš Rosický.

A to, že Češi tehdy opravdu byli velkým týmem, dokazuje i to, kam až výběr trenéra Brücknera dokráčel. Nakonec reprezentace skončila v semifinále, kdy nestačila na pozdější vítěze z Řecka po prohře 0:1 v prodloužení.

autoři: Petr Mathauser , vma