Medailové okamžiky. Nalaďte se na šampionát Euro 2024 českými úspěchy

Z outsidera na stupně vítězů – legendární lob Karla Poborského v roce 1996 zajistil fotbalistům i setkání s královnou

Čeští fotbalisté odjížděli na šampionát do Anglie v roce 1996 jako druhý největší outsider, a tak bylo obrovským překvapením, že postoupili až do finále. K tomu dopomohl svým odvážným kouskem Karel Poborský, který vstřelil gól při zápasu s Portugalskem. Nejenže díky němu tým postoupil, gól připodobňovaný k tomu od Antonína Panenky Poborského proslavil po celém světě. Fotbalisté měli díky svým výkonům i tu čest setkat se a potřást si rukou s britskou královnou Alžbětou II.

Legendární gól ze šampionátu 1996 ve čtvrtfinále s Portugalskem vstřelil Karel Poborský. Přezdívalo se mu pak Nový Panenka – chytrým obloučkem rozhodl o všem. „Tonda ten míč podkopl, já ho víc hodil. Jsem rád že jsem tím přispěl k českému fotbalu,“ komentuje Poborský odlišnost dvou legendárních gólů, na něž fanoušci vzpomínají dodnes. 

Čtěte také

Lob z šampionátu ho proslavil po celém světě, spousta fanoušků si Poborského pamatuje díky tomuto gólu. Stejně jako tehdejší kapitán národního týmu Václav Němeček. „Takový kop si jen tak někdo nedovolí,“ směje se Němeček, který byl na hřišti kousek od Poborského. „Nevěřil jsem tomu, co Karel prováděl, ale když už jsem balon viděl plachtit, tak to byl zážitek,“ dodává Němeček.

Úspěch, v nějž nikdo nedoufal

Gól Karla Poborského, který byl v roce 2008 fanoušky zvolen za nejhezčí po sólové akci v historii evropských šampionátů, otevřel českým fotbalistům dveře do semifinále. V něm po penaltách vyřadili Francii a dostali se do finále s Německem.

Čtěte také

Těsně před finále si hráči podali ruku s britskou královnou Alžbětou II. – a i po letech si tento zážitek pamatují. Michal Horňák jej označuje za jeden z nejsilnějších zážitků fotbalové kariéry, zatímco Karel Rada se ve chvíli setkání s britskou královnou soustředil na finále a zápas. „Všechno jsem si uvědomil až potom, jak velká čest byla setkat se s královnou,“ připouští Rada.

S Alžbětou II. se pak setkali ještě jednou, a to při předávání medailí. Ty byly sice stříbrné, protože ve finále s Německem český tým prohrál, přesto znamenal šampionát v roce 1996 nejlepší výsledek národního týmu na evropských šampionátech v samostatné historii. Pro Poborského navíc zajistil přestup ze Slávie do Manchesteru United.

autoři: Mirko Vasić , zup
Spustit audio

Související