Love Store bojuje proti prudernosti v Polsku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy gumová kachnička (ilustrační foto)

Polsko zažívá sexuální revoluci. Přímo v centru Varšavy už tři měsíce funguje první polský erotický butik. Decentní obchod se stal hitem polských žen. Nabízí totiž zboží, který bylo ještě donedávna spíše tabu – erotické pomůcky od těch nejznámějších světových designérů.

Právě jsem vstoupil do obchodu, který z venku připomíná útulnou cukrárnu. Vevnitř se však už cítím trochu jako vetřelec. Ocitl jsem se totiž v čistě ženském světě, kterému vládne majitelka Joanna Keszka.

„Toto je Love Store. Obchod, který jsem vymyslela jako opozici všem tradičním sexshopům. Stvořila jsem místo, které bude ženám a také párům příjemné. Neprodávají se tady žádné gumové erotické předměty, porno filmy, nafukovací panny. Nic, co by mohlo být ženám nepříjemné,“ říká Joanna Keszka.

„Jsou tu vybrané a mnou otestované velmi kvalitní erotické pomůcky, které ženám pomůžou lépe poznat jejich sexualitu. Nabídnou jim rozkoš,“ zdůrazňuje Joanna Keszka.

Ženy se tu cítí dobře

Do zcela ojedinělého butiku pro ženy všeho věku zrovna vešla skupina studentek. Právě mladé Polky v posledních letech mění prudérní obraz Polska. „Obchod je opravdu hezký. Jsem tady poprvé a připadám si jako v nějaké kavárně nebo milém klubu,“ říká dvacetiletá Agnieszka.

„Líbí se mi, že tu nenabízí zbytečně velké množství předmětů. Vše si můžete v klidu prohlédnout, osahat. No a díky velmi příjemné majitelce člověk brzy ztratí prvotní stud a nejistotu,“ pochvaluje si ještě studentka.

„Ženy našlapují kolem sexu, jakoby kráčely po tenkém ledu. Mají pocit, že jeden špatný krok může vše změnit. Pokud přiznají, že mají rády sex nebo používají vibrátor, bojí se, že je společnost zařadí do kategorie divných,“ vysvětluje Joanna Keszka. „Problém se sexem v Polsku spočívá v tom, že je vnímaný jako hřích, vzbuzuje pocit viny, studu. To jsem chtěla změnit,“ zmiňuje ještě majitelka obchodu, kterou v jejím podnikání podporuje manžel Andrzej.

„První šok jsem zažil v okamžiku, kdy mi žena před lety řekla, že si chce koupit vibrátor. To mě zaskočilo,“ říká tento sympatický muž. Cítil se ohrožený? „Ano. Velmi. To je přirozená mužská reakce. Nemáme totiž rádi konkurenci. Časem se ukázalo, že se nemusím vibrátoru bát,“ přiznává Andrzej.

Chtěla změnit myšlení většiny Poláků

„O erotických pomůckách, hlavně o vibrátorech, krouží řada negativních legend. Říká se, že jsou to hračky pro osamělé ženy. Pro ženy, které nedokáže uspokojit žádný muž. S tím nesouhlasím,“ říká paní Joanna a ukazuje jeden z nabízených produktů. Vypadá jako dětská hračka do vany.

„Kačenka je nejvíce nevinně vypadající vibrátor na celém světě,“ poučuje podnikatelka. Nebudu vám popisovat všechny nabízené předměty. To nechám vaší fantazii. Věřte, že tento butik přivítaly Polky s velkým nadšením.

„Viděli jsme, že lidé takové místo hledají. Měli jsme samozřejmě obavy, kdo k nám bude chodit nakupovat, jak se budou lidé chovat. Ale zatím jsme nadšení,“ říká Andrzej.

„Šla jsem do podnikání otevřeně. Záměrně jsem hledala prostor přímo v centru Varšavy. Žádné zakrývání vitríny. Chtěla jsem změnit mluvení a myšlení o sexu. Někdo to musel udělat jako první,“ dodává Joanna Keszka.


Zvětšit mapu polohy Love Store ve Varšavě