Lepší než antibiotika? Brněnští vědci přidali do hojivých náplastí rybí olej, výsledek je ohromující

3. květen 2022

S efektivnější léčbou popálenin nebo řezných ran by v budoucnu mohly pomoct nanočástice s rybím olejem. Výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně je zkusili přidat do takzvaných hojivých náplastí z kolagenu. Díky oleji se rána postupně zacelí a nedostane se do ní infekce. Tato metoda by tak mohla doplnit například běžnou léčbu antibiotiky.

To, co chceme do těch nanočástic zakomponovat, je složka toho oleje. A tady je ta složka, která tvoří obal té nanočástice. Do toho pustíme ultrazvukové vlny a tímto zvukem způsobíme, že se nám ty částice rozbijí na velké množství malých kapének. Tím, jak se dostávají do prostředí želatiny, je želatina obalí a vytvoří z nich kapsulky,“ popisuje Jana Zemanová z Mendelovy univerzity, jak pomocí ultrazvuku připravuje nanočástice s rybím olejem.

Nanočástice následně výzkumníci můžou nanášet na kolagenní kryt, který funguje jako hojivá náplast na kožní rány. „Z jedné strany tohoto krytu se tam vloží nanočástice a pak se to vysterilizuje. Pak to vložíme na ránu,“ vysvětluje vedoucí výzkumného projektu Tomáš Komprda.

Lepší než antibiotika

Nově přidaný rybí olej dokáže řezné rány nebo popáleniny léčit efektivněji než například běžná antibiotická léčba. Právě tu by pak v praxi mohly náplasti doplnit. „Zjistili jsme, že kombinace nanočástic s rybím olejem je velice vhodná alternativa k běžně používaným postupům třeba i s antibiotiky. Na antibiotika si bakterie vytvářejí rezistenci, kdežto v tomto případě nikoliv.“

Čtěte také

Díky náplasti se rána postupně zacelí a nevznikne v ní infekce. Právě tato funkce je pro lékaře zásadní, přibližuje Břetislav Lipový z Fakultní nemocnice Brno: „Pro nás jako pro kliniky je to určitě vítaná alternativa. Jsou minimalizovány rizikové faktory, které by to na úrovni rány mohly ovlivnit negativním způsobem.“

Testy na prasetech

Výzkumníci vytvořili celkem šest variant náplastí. Kromě nanočástic s rybím olejem připravili i náplast s antibiotikem Mupirocin, které se na hojení ran běžně používá. Všechny vzorky pak otestovali na kůži prasat.

Většina výzkumníků to dělá buď na myších, nebo na potkanech, protože je to jednodušší a levnější. Ale ta kůže jako taková i způsob hojení u člověka jsou úplně odlišné od potkana nebo myši. Naopak se podobají způsobu hojení u prasátka,“ doplňuje Komprda.

Vědci by v budoucnu chtěli vyzkoušet i jiné varianty experimentů. Mohli by například místo organických nanočástic použít anorganické.

autoři: Barbora Kroutilíková , als
Spustit audio

Související