Kvalita a účtování plynu

25. březen 2002

Téměř rok platíme zemní plyn nejen podle toho, kolik ho spotřebuje, ale také podle kvality. Změnilo se jeho vyúčtování, ale pochybnosti o výhřevnosti dodávaného plynu zůstávají. A proto kvalita plynu a její kontrola je naším dnešním tématem. Plyn se k nám totiž dodává nejen z Ruska, ale také z Norska a jeho kvalita může být různá. Proto se změnil způsob účtování.

Šponar: K tomu je vydáno rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, které stanoví regulované ceny formou maximálních cen, které jsou převedeny z korun za metr krychlový na koruny za kilowatthodinu. Jedná se o přepočet podle výhřevnosti plynu.

Vysvětluje Vít Šponar z Energetického úřadu. Jak ale podotýká Miroslav Duda ze Středočeské plynárenské, kvalita dodávaného plynu by se příliš lišit neměla.

Duda: Kvalita plynu může kolísat, ale nesmí překročit hranici čtyř procent. Nejvyšší hodnota naměřená v jednom místě naší republiky nesmí být o více než čtyři procenta vyšší, než nejnižší hodnota naměřená na jiném místě naší republiky. To je státní záruka.

Měření kvality plynu, jak dodává Vít Šponar je zcela objektivní.

Šponar: Na plynárenské soustavě je umístěno dvacet chromatografů, které kontinuelně měří složení plynu, automaticky přepočítávají kolik prochází tepelné hodnoty, informace jsou přenášeny na distribuční společnosti a ty pak znají množství energie. Musíme tedy věřit distribuční společnosti, že vykázané hodnoty skutečně naměřila a pokud chceme a vyznáme se v tom, můžeme si je do určité míry i zkontrolovat.

Duda: Odběrateli můžeme poskytnout k dispozici naše naměřené hodnoty spalného tepla, ze kterých jsme při výpočtu příslušné hodnoty vycházeli. Jinak kontrola asi provést nejde.

Přiznává Miroslav Duda ze Středočeské plynárenské. Podle něj třeba barva plamene u našeho sporáku nemá s kvalitou plynu nic společného.

Duda: Pravděpodobně se jedná o znečištěné potrubí a další plynárenské zařízení. Tyto příměsi tvoří při hoření různé barevné efekty.

Na výhřevnost plynu barva jeho plamene tedy nemá žádný vliv.

autor: alh
Spustit audio