Kůrovcová kalamita šumavským lesům nehrozí

8. říjen 2009
Zblízka

Kůrovec se letos podle odborníků začal líhnout o dva týdny dříve než loni. Někde se narodily dokonce tři generace a ta poslední má díky teplému počasí možnost se ještě stále vyvíjet. S broukem bojují všichni vlastníci lesů - od soukromníků po stát. Resort zemědělství letos opět celé léto situaci monitoroval z letadla.

"Letos se uskutečnilo 72 letů, jedná se zhruba o rozsah 120 hodin," popisuje Jiří Bílý z oddělení ochrany lesů ministerstva zemědělství. Tolik letových hodin strávili letos majitelé lesů ve žluté cessně, ze které viděli, co v jejich lesích způsobil kůrovec. A Jiří Bílý pokračuje:

"Pravidelně se vracíme na lokality s největší úrovní postižení kůrovcem z důvodů živelních kalamit - jako byl například orkán Kyrill. Jedná se o Jihočeský a Plzeňský kraj, vracíme se i do Moravskoslezského kraje. Poté se jedná o lokality postižené vichřicí Ivan - a to je Ledečsko."

Malá cessna se vrátila i na jih Čech, na Novohradské hory a na Šumavu. "Dolů na Vyšší Brod a Kašperské hory. Nejvíc kůrovce bude v Třeboňské pánvi, nicméně ani tam neočekáváme velké problémy," popisuje před letem Ladislav Půlpán z Lesů ČR.

Do kabiny nás sedá celkem pět a pilot. Jsou tu Vojenské lesy a statky, Lesní ochranná služba a Lesy České republiky.

V malé kabině je horko. Sluchátka s mikrofonem na dorozumívání s pilotem dostali jenom dva pasažéři. Zbytek musí posunkovat, nebo hodně křičet.

Letadlo se občasným zhoupnutím blíží k Žofínskému pralesu. Ten hodně zajímá Ladislava Půlpána z Lesů ČR, který se v letadle tísní vedle mě:

"Pod námi je Žofínský prales, což je nejstarší rezervace v České republice, starší než Boubín. Je převážně listnatý, nicméně smrků je tady také spousta. Také je tu asi nejvíc kůrovce, co u Lesů ČR uvidíme. Ale je to součást pralesa, kde se celou dobu od vyhlášení vůbec nezasahuje. Takže tam to necháváme být a hlídáme hranice s pralesem, aby se kůrovec nerozšířil do normálních obhospodařovaných lesů."

Letíme dál kolem Rožmberka až k Lipnu. Vzduch houstne a napětí stoupá. Šumava s kůrovcem bojuje také, přesto zůstává plná suchých stromů. Ladislav Půlpán se mimo jiné z výšky zajímá i o to, jestli kůrovec z bezzásahových zón Národního parku Šumava neohrožuje státní lesy, které s nimi sousedí.

Po hodině a půl se vracíme na letiště v Hosíně. "Viděli jsme spoustu zeleného lesa, takže dojem je víceméně dobrý. Samozřejmě že lokálně jsou problémy, ale nejsou tak závažné, aby se nedaly velmi rychle vyřešit," hodnotí stav lesů, které spravují Lesy ČR, Ladislav Půlpán. Nejvíc ho zajímaly porosty v sousedství NP Šumava:

"Jde o oblasti, které jsou nachýlené k oblastem parku. Tím pádem se dá očekávat, že kůrovec se bude šířit i směrem ven z parku."

Na to, jaké ohrožení kůrovcem bylo letos, čekají státní lesy podle Ladislava Půlpána příští rok zlepšení. A to zhruba o třetinu.

autor: blč
Spustit audio