Křišťálový glóbus získal film Severní blata

7. červenec 2007

Islandsko-německý snímek Severní blata získal na 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech hlavní cenu - Křišťálový glóbus. Mezi oceněnými byl i Zdeněk Svěrák, který dostal zvláštní uznání za scénář k filmu Vratné lahve, a za nejlepší dokument v kategorii nad 30 minut si cenu odnesla dokumentaristka Lucie Králová.

Film Severní blata se zaobírá problematikou možného zneužití genetických informací a na Islandu je to divácky nejúspěšnější snímek všech dob.

"To točil Baltasar Kormákur, což je muž, který se vypracoval z herce na režiséra. U nás už měl více filmů a byl u nás také členem poroty. Tento film je kombinace thrilleru a psychologického filmu. Odvíjí se tam dva příběhy, které se navzájem postupně stýkají a proplétají. Má to úžasnou atmosféru, kterou Islanďané umějí udělat, protože je to takové celé strašně odcizené. Přitom tam cítíte hlubinné vášně, jak ty gejzíry na Islandu zřejmě pracují," představila vítězný film umělecká režisérka festivalu Eva Zaoralová.

Samotného režiséra ocenění překvapilo. "Skutečně jsem to neočekával. Když jsem odjížděl z Varů, tak jsem islandským novinářům řekl, že můj film je thriller a tenhle žánr na festivalech nevyhrává. Fakt mě to překvapilo, protože, když mi volali, tak jsem hrál zrovna fotbal na severu Islandu, dost blízko severnímu pólu," řekl.

Českým zástupcem v hlavní festivalové soutěži byly Vratné lahve. Staly se divácky nejúspěšnějším filmem a Zdeněk Svěrák získal také cenu poroty za scénář. Nejlepším dokumentem v kategorii nad 30 minut byla podle poroty dokumentární detektivka Lucie Králové Ztracená dovolená.

Cenu za nejlepší režii získal norský režisér Bard Breien, a to za snímek Kurz negativního myšlení. Jeho komedie pojednává s dusivým soucitem a falešnou upřímností o skupině invalidů. Režisér Breien potvrdil, že seveřani mají v oblibě příběhy o alkoholismu, depresích a sebevraždách.

Letos se také porota rozhodla udělit i jednu zvláštní cenu - odnesl si jí australský film Šťastné míle. Je o třech ilegálních emigrantech, které vysadí rybářská loď na pustém australském pobřeží. Iráčan, Kambodžan a Malajec putují pouští, kde jim jde o život.

Režisér James Rowland řekl, že ani natáčení v poušti nebylo vůbec jednoduché. "Bylo to velmi těžké. Na tom místě, kde jsme točili, na jaře zemřeli dva lidé, protože se jim rozbilo auto a oni v tom horku už nebyli schopni hledat pomoc. Je to hodně nebezpečné místo a je třeba být opatrný," vysvětlil.

autoři: pet , všt , luh , vij
Spustit audio