Kofein může i zabíjet. Mladý Američan zemřel po několika energetických nápojích

17. květen 2017

Ve Spojených státech se znovu diskutuje o škodlivosti kofeinu. Může za to smrt šestnáctiletého mladíka z Jižní Karolíny, který zemřel na selhání srdce po požití několika nápojů s vysokým obsahem kofeinu.

Zarážející je, že šestnáctiletý David Crispe nezkonzumoval nijak závratné množství kofeinu. Než zkolaboval ve škole, vypil jedno latte v řetězci rychlého občerstvení, velkou láhev sladké limonády s kofeinem a do dvou hodin ještě energetický nápoj. Podle soudního lékaře Garryho Wattse to způsobilo srdeční arytmii, která nakonec vedla ke smrti. Nebezpečná přitom podle něj nebyla celková dávka, ale to že mladík nápoje vypil rychle po sobě.


Obsah kofeinu, který je v těchto nápojích a způsob, jakým se vstřebávají do těla, můžou mít tragické následky. Přesně to se stalo v tomto případě.Soudní lékař Garry Watts

Mladík přitom netrpěl problémy se srdcem a byl jinak zdravý. Podle odborníků je pro zdravého dospělého člověka bezpečné zkonzumovat denně asi 400 miligramů. Je to ale individuální. Záleží také na váze a na tom, zda člověk nebere léky, které také zatěžují ledviny. David Crispe vypil dohromady asi 470 miligramů kofeinu. Káva měla přibližně 140, limonáda 90 a energetický nápoj asi 240.


Jako toxická dávka se obecně považuje až množství od 1,8 gramu kofeinu. To odpovídá víc než deseti běžným espresům. Za smrtelnou dávku je pak považované množství nad 10 gramů. Takové množství nápojů ale člověk běžně nemá šanci vypít. Pozor by si ale lidé měli dávat na kofeinové tablety nebo prášek.

O tom, že kofein dokáže do určité míry potlačit projevy opilosti, se ví už dlouho. Proto patří silná káva k oblíbeným lidovým prostředkům pro „vystřízlivění“. Alkohol posiluje chuť podnikat nebezpečné kousky. Opilci jsou proto častými účastníky dopravních nehod ale i rvaček.

Mnoho lidí si rizika spojená s pitím alkoholu uvědomuje a kombinují ho s energetickými nápoji v naději, že se díky kofeinu udrží ve střízlivém stavu. Ve skutečnosti tak rizika ještě zvyšují. Kofein potlačí pouze subjektivní pocity opilosti, ale neoslabí dopady alkoholu na činnost mozku. A už vůbec nedokáže snížit hladinu alkoholu v krvi.

autoři: jch , , jaw
Spustit audio