Klasickou hudbu musíte umět poslouchat, říká šestnáctiletý klavírní virtuos Čmejla
Hraní na klavír je univerzální jazyk, kterému může rozumět a poslouchat téměř každý, říká 16letý virtuos Jan Čmejla. Jeho kariéra začala už v pěti letech. Tehdy dostal elektrické piano, na které začal hrát na dvou prstech. Později začal docházet do umělecké školy, a už ve dvanácti letech hrál před čínským klavíristou Lang Langem, který je ikonou klavírního světa. Zažil mnoho koncertních síní včetně USA, ale jak sám říká, nejvíce nervózní je před svou paní profesorkou.
Související
-
Spíš texty vyprávím, za pěvce jsem se nikdy nepovažoval, vysvětluje Mišík
Zpěvák Vladimír Mišík chystá novou desku. Vystupování před publikem k životu prý stále potřebuje. Kde hledá inspiraci k tvorbě písní a texty, které zhudebňuje?
-
Dagmar Pecková o festivalu Zlatá Pecka: Musíte si kolem sebe vytvořit partu dobrých lidí
Dagmar Pecková v září zahajuje 39. sezonu. V rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou zavzpomínala na koncerty ve světových operních domech.
-
Od renesance k popu. Repertoár pro Panovu flétnu je bohatý, uvádí muzikant Tomeček
Zaposlouchali jste se někdy do melodie Panovy flétny? Pokud ne, tak si poslechněte rozhovor s Petrem Tomečkem, který na tento nástroj umí hrát například filmové melodie.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.