Ke kritice romských přistěhovalců v Británii se přidal i vicepremiér Clegg

15. listopad 2013

K dodržování základních zvyklostí života v Británii vyzval romské imigranty vicepremiér a šéf liberálních demokratů Nick Clegg. Připojil se tak ke kritice, se kterou přišel bývalý ministr vnitra David Blunkett. Podle něj by údajně nepřizpůsobivé chování Romů mohlo vyústit až v rasové nepokoje.

„Když přijedete s rodinou do Británie a chcete tady žít, tak musíte být citliví vůči místnímu způsobu života,“ prohlásil v rozhlasové stanici LBC vicepremiér Nick Clegg, podle něhož berou starousedlíci chování Romů částečně jako zastrašování.

Nejlepší cestou k uklidnění stávajícího napětí, které se týká hlavně severoanglického Sheffieldu, je podle Clegga lepší komunikace jednotlivých komunit.

Labouristický poslanec a exministr David Blunkett šel ve svých prohlášeních ještě dál, když Romy vyzval ke změně chování. Podle něj se romští přistěhovalci bezcílně potloukají po městě, vyhledávají konflikty s většinovým obyvatelstvem a neposílají děti do školy.

Romští obyvatelé Sheffieldu, které Český rozhlas oslovil, ale popřeli, že by členové komunity své děti do školy neposílali. To by totiž mimo jiné vyústilo ve snížení nebo úplné odebrání sociálních dávek.

Podle nich také napětí nepanuje ani tak mezi imigranty a britským obyvatelstvem, ale hlavně mezi Romy a Pákistánci. Romové tvrdí, že se romské děti stávají na ulicích nebo ve školách terčem bezdůvodných útoků právě ze strany Pákistánců.

V Británii přibývá poslední dobou kritických hlasů obecně na adresu přistěhovalců, a to hlavně Středo a Východoevropanů. Tentokrát se ale jmenuje konkrétní etnikum i konkrétní oblasti, kde tito lidé mají působit problémy.

Týká se to hlavně Romů z východního Slovenska, odkud se Sheffieldu přistěhovaly v poslední době řádově desítky rodin. Drtivá většina z nich nepracuje a jen těžko si zvyká na život v anglickém velkoměstě.

autor: Jiří Hošek
Spustit audio