Kdo se uchází o křeslo v nové vládě Petra Fialy? Poslechněte si profily jednotlivých kandidátů

Petr Fiala: Do politiky vstupoval jako akademik, přebral zkrachovalou ODS a dnes je premiérem

Pochází z Brna a je profesorem politologie. Ve vládě byl už v roce 2012. Jako nestraník se stal ministrem školství v kabinetu premiéra Petra Nečase z ODS. V té době Petr Fiala působil jako Nečasův vědecký poradce. V říjnu 2013 získal v Jihomoravském kraji poslanecký mandát a v listopadu vstoupil do ODS. Jejím předsedou se poprvé stal před sedmi lety. Několik let byl rektorem Masarykovy univerzity a vedl Českou konferenci rektorů.

Je absolventem oboru český jazyk a literatura a dějepis na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (nyní Masarykova univerzita). V minulém volebním období byl místopředsedou Poslanecké sněmovny. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová