Kdo se uchází o křeslo v nové vládě Petra Fialy? Poslechněte si profily jednotlivých kandidátů

Petr Fiala: Do politiky vstupoval jako akademik, přebral zkrachovalou ODS a dnes je premiérem

28. listopad 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Petr Fiala po jmenování v Lánech
Předchozí díl
Následující díl

Pochází z Brna a je profesorem politologie. Ve vládě byl už v roce 2012. Jako nestraník se stal ministrem školství v kabinetu premiéra Petra Nečase z ODS. V té době Petr Fiala působil jako Nečasův vědecký poradce. V říjnu 2013 získal v Jihomoravském kraji poslanecký mandát a v listopadu vstoupil do ODS. Jejím předsedou se poprvé stal před sedmi lety. Několik let byl rektorem Masarykovy univerzity a vedl Českou konferenci rektorů.

Je absolventem oboru český jazyk a literatura a dějepis na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Brně (nyní Masarykova univerzita). V minulém volebním období byl místopředsedou Poslanecké sněmovny. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...