Petr Fiala: Nemáme čas diskutovat s prezidentem o jménech, potřebujeme funkční vládu

9. listopad 2021

Zástupci pěti stran, které chtějí společně vytvořit vládu, podepsali koaliční smlouvu i program kabinetu. Zároveň poprvé zasedla Poslanecká sněmovna. Její nové vedení budou poslanci volit až ve středu, opoziční hnutí ANO a SPD nejsou spokojené s plány pětikoalice. „Vznik nové vlády předpokládáme v řádu týdnů, vše je připraveno. Koaliční smlouva je dobrá nejen pro pětikoalici, ale pro celou republiku,“ věří předseda ODS a kandidát na premiérský post Petr Fiala.

Koaliční smlouvu interně odsouhlasily všechny strany kromě Pirátů. Co když ji pirátské fórum neschválí?

Doufám, že to nenastane.

Připravili jsme dobrou koaliční smlouvu za účasti zástupců pirátské strany. Je dobrá nejen pro pět stran, ale hlavně pro Českou republiku. Věřím, že členové pirátské strany to takto uvidí. Vzkaz voličů byl jasný: aby těchto pět stran vytvořilo vládu politické změny. Je to obrovský šance, tak doufám, že tak Piráti rozhodnou.

Jak se zachováte, pokud prezident Miloš Zeman odmítne jmenovat některého z vámi navrhovaných ministrů?

Nepředbíhejme. Věřím, že všichni budeme respektovat Ústavu a ústavní zvyklosti. Premiér předkládá seznam kandidátů na ministry panu prezidentovi, jsme v parlamentní demokracii. Pokud prezident odmítne, budu ho přesvědčovat, že kandidáti vychází z dohody politických stran.

Nemáme čas diskutovat o jménech, potřebujeme funkční vládu, která bude řešit energetickou a zdravotnickou krizi.

Ve středu poslance čeká volba nového vedení sněmovny. Kandidaturu na post předsedy ohlásil dosluhující vicepremiér Karel Havlíček z ANO. Místopředsedou sněmovny se chce stát i šéf SPD Tomio Okamura. Má některý z nich šanci na zvolení?

Jsem přesvědčen, že nemá. U pana minista Havlíčka nevím, zda je to myšleno vážně: Ústava vylučuje, aby člen vlády byl předsedou Poslanecké sněmovny.

V případě Tomia Okamury jsme dávali najevo, že z hlediska poměrného zastoupení ve Sněmovně to na SPD nevychází, takže šance je minimální.

Co když koaliční smlouvu neschválí pirátské fórum? A kdy proběhne jednání s prezidentem Zemanem? Poslechněte si celý rozhovor. 

autoři: Jiří Chum ,
Spustit audio

Související