Je to, jako kdyby část Ukrajiny byla tady, říká o pomoci uprchlíkům sociální pracovnice

11. březen 2022

S Yulií Kirakovjanovou jsem se poprvé setkala při natáčení reportáže o sociální službě Beztíže. Natáčely jsme v obchodním centru Flora, kde jako terénní pracovnice pomáhala dětem a mladým lidem. Oslovila jsem ji také při natáčení reportáže o ukrajinských Vánocích v rámci série Jiné Vánoce. Tentokrát se potkáváme v mnohem smutnější atmosféře. Yuliia pochází z Ukrajiny.

Díky znalosti ukrajinštiny, češtiny i ruštiny pomáhá s programem, který Dům dětí a mládeže Praha 3 – Ulita, pod nějž spadá i sociální služba Beztíže, připravil pro děti a mladé lidi, kteří museli uprchnout z Ukrajiny před válkou.

„Je to, jako kdyby část Ukrajiny byla tady. Jsem Ukrajinka a skoro celý život jsem bydlela na Ukrajině. Děti i rodiče potřebují podporu a já cítím, že jim to můžu dát. Naplňuje mě to jako Ukrajinku i jako sociální pracovnici,“ dodává Yuliia.

Poslechněte si rozhovor s Yulií Kirakovjanovou o tom, jak se zapojila v pomoci lidem, kteří prchají před válkou na Ukrajině, jak je na tom její rodina a co jí přináší pomoc lidem z Ukrajiny.

Spustit audio

Související

Více o tématu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.