Jak reklamovat stavební práce
Snad každý chce bydlet v příjemném prostředí, proto přestavujeme, rekonstruujeme a stavíme. Stavební práce ?na klíč" vyjdou sice o něco dráže, ale máme výhodu záruky. U rekonstrukcí je to 18 měsíců a 36 u postaveného domu. Jak nekvalitní a opožděné stavební práce reklamovat, zjišťoval redaktor Jiří Šobr.
První závady můžete na stavbě objevit už před kolaudací. Pak je jenom na Vás a stavební firmě, jaké si domluvíte termíny oprav
Václav Havlík: V případě, když stavební firma dělá hluchou, je dobré se obrátit na mám-li stavební dozor, nemám-li stavební dozor, na stavební úřad.
Radí Václav Havlík, ředitel České obchodní inspekce v Plzni. U závad, které se objeví po kolaudaci , musí stavební firma reklamaci vyřídit do 30 kalendářních dnů, pokud si nedohodnete lhůtu delší
Václav Havlík: Spadnou-li Vám tašky ze střechy, zhotovitel Vám uzná tu reklamaci, chce to udělat, tak samozřejmě určitou dobu bude trvat než to sežene, udělá, dá dohromady. Tam pravděpodobně si domluvíte tu dobu delší, ale platí ta, kterou jste si domluvili společně.
I u fasádních nátěrů a podobně, když třeba bude mrznout a nebudou moci natírat, opravovat.
Václav Havlík: Tam je to přerušení prací. To zase záleží na tom, jakou máte smlouvu. Je skutečně velice nevýhodné si nechat něco podobného nasmlouvat na začátku podzimu, protože počasí je nestálé a oni nemohou při těch fasádních barvách natírat v dobách kdy je to výrobcem zakázáno. Každá slušná stavební firma by ani takovou zakázku vzít neměla.
Jak je to potom s dodržováním termínů? Stavebníci se mohou právě vymlouvat právě na nepřízeň počasí.
Václav Havlík: Termíny jsou věcí ošidnou, tam záleží na tom, zda-li máte, nebo nemáte, ve smlouvě termín uveden. Je samozřejmé, že mohou být různé vlivy, které ten termín mohou prodloužit, nebo i zkrátit. Je dobré, pokud to jde, mít ve smlouvě takzvanou smluvní pokutu, to je zajištění finanční pro obě strany, které se musí navzájem plnit, když nesplní určitý termín. Jinak, v případě že nebude stavba dokončena v tomto termínu anebo nebude dostatek materiálu a podobně, je nutné se obrátit na ten stavební úřad a když to nepomůže, tak už jenom na soud.
Soud může stanovit nejenom výši pokuty, ale i případné odškodné.