Ivan Kytka: Síla Alžběty II. byla v její pracovitosti a solidnosti. A v tom, že si nikdy nestěžovala

12. září 2022

Rakev s ostatky královny Alžběty II., která stála v čele monarchie dlouhých 70 let, je na poslední cestě Británií. Jaký odkaz po sobě panovnice zanechala? A co s jejím odchodem monarchie ztratila? Publicista Ivan Kytka v audiozáznamu ještě promluví o nové roli prince Charlese i o tom, jaké dění lze očekávat ve Skotsku?

Většina Britů ztratila s odchodem královny Alžběty II. důležitý symbol monarchie a pevnou konstantu. „Řekl bych ale, že počáteční šok z jejího rychlého odchodu se pomalu vstřebává,“ hodnotí zjitřenou situaci novinář žijící v Londýně Ivan Kytka.

„V britské veřejnosti se teď mísí dvojí pocity – jak se co nejdůstojněji rozloučit s královnou, která několik desetiletí provázela jejich každodenní životy. A současně jak oslavit nástup nového monarchy, tedy krále Karla III., na trůn,“ dodává.

V běhu dějin

Královna Alžběta byla nejdéle žijícím a nejdéle vládnoucím britským panovníkem v dějinách monarchie. Během jejího úřadování se ve Vatikánu vystřídalo sedm papežů. Byla postavena a zbourána Berlínská zeď. „Její síla tkvěla v její pracovitosti, odpovědnosti a v každodenní solidnosti,“ podotýká Ivan Kytka. „Ale také v tom, že si ani v nejobtížnějších chvílích na nic nestěžovala.“ To podle novináře pravděpodobně zdědila po svém otci, králi Jiřím VI., který předčasně odešel v roce 1952.

Čtěte také

Alžběta tak po jeho skonu nastupovala na královský trůn velmi mladá. „V té době byla Velká Británie říše rozšířená po několika kontinentech, mnoha časových pásech. A královna Alžběta tomu předsedala jako hlava státu. Tím se Británie, řekněme, smrskla na ostrov při severozápadním pobřeží. Celý proces tak byl i díky ní velice důstojný, decentní a bez vážných konfliktů,“ připomíná publicista.

Dobré vztahy s koloniemi jí ležely na srdci celý život. „Velice dbala na to, aby fungoval Commonwealth. A za země, které byly v minulosti jakkoliv ustrkované, se vždycky dokázala postavit.“

Obroušené hrany

Co se týče popularity, na vrcholu byla královna Alžběta posledních 20 let. „Některé hrany, které mohly existovat v minulosti mezi královskou rodinou, monarchií jako zřízením, se postupem času obrušovaly. Velice obtížná pro ni byla 90. léta, kdy jí vyhořel windsorský zámek a kdy procházela řadou soukromých krizí, zapříčiněných rozpady manželství jejích dětí.“

Naopak přelom tisíciletí přinesl podle Ivana Kytky pro rodinnou situaci i postavení Británie v rámci Evropské unie na mezinárodní scéně určitou stabilizaci. „A tím také klidné stáří pro královnu Alžbětu II.“

„Je známo, že ve svém volném čase ráda sledovala televizní seriály. V oblibě měla také rozhlas a některé moderátory. Nebyly jí ale cizí ani všechny technologické momenty, které přinášel například internet. I když šlo samozřejmě i o součást strategie, jak udržet při životě monarchii jako instituci, jejíž historie sahá 1000 let zpátky až do hlubokého středověku...“

autoři: Zita Senková , Ivan Kytka , opa
Spustit audio

Související