Hubbleův teleskop je na oběžné dráze 30 let. Přiblížili jsme se k velkému třesku, říká publicista Přibyl
Lidstvo si letos připomíná hned několik významných kosmických výročí. Před 50 lety zazněla z paluby Apolla 13 věta „Houstone, máme problém“, před 30 lety zamířil do vesmíru Hubbleův teleskop. „Otevřel nám oči, udělal vesmír barevný,“ popisuje Tomáš Přibyl, odborník na kosmonautiku. Ze začátku přitom teleskop nefungoval, jak měl, vyřešily to až „brýle“. Proč Tomáš Přibyl označuje kosmické lety za „přípravu na nepřipravitelné“? A jak současná krize ovlivní dobývání vesmíru?
Související
-
Doufal jsem, že si Neil Armstrong zlomí nohu, směje se „náhradník“ Jim Lovell
Jméno Neila Armstronga dnes zná každé malé dítě. Stačilo přitom málo a do vesmíru místo něj mohl letět někdo jiný.
-
Neil Armstrong byl ukázkový psychopat, říká psychiatr Radkin Honzák
Hostem je psychiatr Radkin Honzák. Kolik procent mozku využíváme? A kdo je to psychopat?
-
50 let od přistání na Měsíci: NASA zvažovala superraketu i sebevražedný projekt
Cestu od prvního vstupu tělesa do vesmíru – Sputniku – až k legendárnímu kroku Neila Armstronga z žebříku na měsíční povrch připomínáme v dalším seriálu Radiožurnálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.