Hrdinové velké vody. Poslechněte si příběhy lidí zasažených povodněmi i těch, kteří pomáhají
Úklid po povodni na Jesenicku zabere měsíce. „Sami si nepomůžou, my jim musíme pomoct,“ říká dobrovolník
V Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku voda zničila silnice a mosty, strhla domy a jednoho člověka připravila o život. Pomoc dobrovolníků místní potřebují i kvůli naději na normální život. „Trochu jsem si to dokázal představit, po tom tornádu, kdy jsem viděl v sedmi metrech viset sedačku z nějakého baráku. Ale když tady vidím ukousnuté baráky... nejvíc mě na tom dostává neštěstí těch lidí,“ líčí jeden z dobrovolníků.
„Škody jsou rozhodně statisícové. Sklep byl totálně celý pod vodou,“ říká Přemysl Grim na dvoře svého domu v Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku, zatímco odklízí mokré dřevo, které měl uskladněné ve sklepě.
„Máme tam tepelné čerpadlo. To nevíme vůbec, jak dopadlo. Nemůže se na to podívat ani technik, nic. Byly tam tři metry vody, takže minimálně 3-4 týdny jsme bez vody, bez jakéhokoliv tepla,“ popisuje Grim.
Na pomoc rodině přišla skupina jedenácti dobrovolníků. Jedním z nich je i Pavel Kubica, servisní technik z Brna. Když viděl zkázu, kterou povodeň na Jesenicku způsobila, neváhal. Navíc takto nepomáhá poprvé.
Čtěte také
„Já už jsem zažil vzduch, což bylo tornádo, a teď jsem zažil vodu. Je to pro mě něco šíleného – pořád se mi derou slzy do očí, protože to je prostě nepřenositelné. Ti lidé si sami nepomůžou, my jim musíme pomoct,“ dojímá Kubicu.
„Trochu jsem si to dokázal představit, po tom tornádu, kdy jsem viděl v sedmi metrech viset sedačku z nějakého baráku. Ale když tady vidím ukousnuté baráky... nejvíc mě na tom dostává neštěstí těch lidí,“ dodává Kubica. Říká také, že dobrovolníci jsou tady potřeba nejen na práci, ale také proto, aby dali lidem naději, že budou svůj život žít dál.
Každá stovka pomůže
U dvou jen pár desítek metrů vzdálených domů pracují hasiči a také další dobrovolníci. Jan Ševčík se snaží zachytit v řece Vidnavce čerpadlo. „Budeme čerpat vodu, abychom tady mohli vypláchnout budovu, protože tam bylo asi 50 centimetrů vody. Teď je tam všude bláto. Je to takový drobný píseček, který se dostane všude a musí se vypláchnout čistou vodou,“ popisuje operaci.
Jako dobrovolník přijel z Prahy, kde se živí jako personalista. „Narodil jsem se v Jeseníku, ve městě Javorník jsem žil, pak jsem se přestěhoval do Prahy. Když jsem viděl, co se tady děje, tak jsem samozřejmě chtěl pomoct,“ popisuje Ševčík. Naložil proto své auto věcmi a vyrazil do Jeseníků.
Čtěte také
„Tady jsem na obecním úřadě předal věci, co jsem přivezl. Nějak jsem se poptal, co je potřeba, a řekli mi, že potřebuji vytahat vodu tady z domu za mostem. Pak jsem se přesouval dál a narazil jsem na tento dům, kde potřebovali pomoc,“ shrnuje Ševčík. V Kobylé nad Vidnavkou pomáhá například odhazovat bahno, vytrhávat zničené ploty nebo odstraňovat naplaveniny.
„Chtěl bych, aby se lidé zamysleli a pokud budou moct pomoct nějakou korunou, nějakým darem na organizace, které začínají s výběrem peněz pro ty potřebné obce a lidi, tak aby něco přispěli, aby se nebáli. Já myslím, že každá padesátikoruna či stovka pomůže,“ uzavírá dobrovolník Ševčík. Práce je podle něj v Jeseníkách dost – ne na týdny, ale na měsíce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.