Hospodářská krize plní americké veřejné knihovny

11. únor 2009
Zblízka

Knihy jsou lidem tím, čím perutě ptákům, řekl anglický spisovatel a kritik John Ruskin. V těžkých dobách se lidé často ke knihám uchylují, aby v nich hledali krásu, poučení, anebo naději. Svědčí o tom i stoupající návštěvnost veřejných knihoven ve Spojených státech sužovaných hospodářskou recesí. Jak ale zjistil washingtonský zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka, lidé do nich nechodí jen za knihami.

Vít POHANKA:
Jako dlouhý had se halou hlavní budovy veřejné knihovny ve Washingtonu line fronta lidí. Směřují k malé přepážce, kde se zapisují pro použití internetových terminálů. Průkazka do veřejné knihovny v místě bydliště a využívání všech jejich služeb, včetně Internetu, je ve Spojených státech zdarma, a to láká nebývalé množství návštěvníků, hlavně teď v době ekonomické recese. Jen ve Washingtonu a okolí se jejich počet za poslední měsíce zvedl zhruba o pětinu. Říká Emily Sheketoffová, vedoucí washingtonské kanceláře Americké knihovnické asociace.

Emily SHEKETOFFOVÁ, vedoucí washingtonské kanceláře Americké knihovnické asociace:
Jak se ekonomika začala propadat stále hlouběji a hlouběji, vzrůstal a stále ještě roste počet návštěv. Lidé přicházejí stále pro knihy, ale nejen pro ně. Chodí do knihovny, aby si půjčovali kompaktní disky, filmy na DVD a samozřejmě také, aby mohli brouzdat po Internetu. Volná místa už se totiž často inzerují jenom prostřednictvím Internetu a také úřady stále častěji požadují vyplnění online formulářů, například při žádostech o sociální dávky. V důsledku má tak nyní v Americe víc lidí knihovní průkazku, než kdykoliv před tím.

Vít POHANKA:
Říká Emily Sheketoffová, vedoucí washingtonské kanceláře Americké asociace knihovníků. Její slova podepisuje Jane Cooperová, šéfka veřejné knihovny v americké metropoli.

Jane COOPEROVÁ, šéfka veřejné knihovny v americké metropoli:
Přímo ve Washingtonu se počet vypůjčených knih zvýšil za poslední tři měsíce o čtyřiatřicet procent ve srovnání se stejným období před rokem, tedy ještě výrazně víc, než je celostátní průměr. Máme víc práce už jen proto, že lidé teď mají víc volného času, který mohou v knihovně trávit. Chodí sem za zábavou, prací i vzděláním.

Vít POHANKA:
Říká Jane.

Jane COOPEROVÁ, šéfka veřejné knihovny v americké metropoli:
A navíc s sebou přivádějí děti. Knihovna pro ně nabízí různé víkendové programy. Často je prý o ně takový zájem, že se na všechny nedostane. Jenže intenzivnější využití knihovny se nějak neodrazí na jejím rozpočtu. Určitě nedostaneme víc peněz ani na to, abychom nakoupili nové knihy. Naopak, knihovny jsou financované místními úřady, těm klesají příjmy z daní a musejí proto výdaje škrtat.

Vít POHANKA:
Jane Cooperová proto politikům nezávidí jejich rozhodování. I ona uznává, že knihovna není základní službou, bez které by se občané neobešli, jako třeba hasiči, záchranáři, policie a podobně. "Přesto zůstává jistá naděje na peníze z federálního rozpočtu." Říká alespoň Emily Sheketoffová z knihovnické asociace. Knihovny by měly získat prostředky ze stimulačního ekonomického balíku, který na návrh prezidenta Obamy nyní dokončuje Kongres. Sněmovna a Senát schválily vlastní verze příslušného zákona a teď se musejí dohodnout na jeho konečném znění. Američtí knihovníci doufají, že na ně zákonodárci nezapomenou. Vít Pohanka, Český rozhlas, Washington.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: vpo
Spustit audio