Hlavokrční ortéza z hradecké fakultní nemocnice pomáhá pacientům s nervosvalovými onemocněními

20. únor 2025 07:52

Největší audioportál na českém internetu

Originální zdravotní pomůcka, hlavokrční ortéza Fakultní nemocnice v Hradci Králové | Foto: Jakub Vik, Český rozhlas

Hlavokrční ortéza z hradecké fakultní nemocnice pomáhá pacientům s nervosvalovými onemocněními

S unikátní zdravotní pomůckou pro pacienty s nervosvalovými onemocněními přišla hradecká fakultní nemocnice. Speciální ortéza nemocným, kteří mají ochablé krční svalstvo, stabilizuje hlavu tak, že při tom můžou pohodlně jíst. Tato nová pomůcka je pro pacienta pohodlnější než běžně používané límce.

Čtěte také

„Ortéza se připevňuje na čelo suchým zipem, kolem hrudníku takovými řekněme kšandami, vypadá to jako batůžek,“ vysvětluje Jan Hanuš z protetiky v Hradci Králové. Na páteři mám jakousi dlahu a za hlavou speciální držák podobný poloviční helmě. „Je tam ještě takový pásek, který jde pod bradu. Pak už pacient s tou hlavou téměř nehne.“

Při výrobě pomůcky zajímá protetika Jana Hanuše výška i váha pacienta. Ale také obvod hlavy nebo pasu. Dlaha, která kopíruje páteř, se vyrábí z hliníku. Část ortézy, kterou má pacient za hlavou, je pak z polyetylenu. „Aby to bylo hlaďoučké, aby se pacient o to neodřel. Musí se to vzít na silikonovém kuželu. Zahlazujeme to, aby tam nebyly žádné otřepy.“

Přišly jsme do dílny za Ivou Labuťovou, která tu pracuje jako bandažistka. „Našívám na ortézu ty měkké části. Je to froté, je tam molitan. Protože je to na kovu, tak aby to pacienta netlačilo.“

Originální zdravotní pomůcka, hlavokrční ortéza Fakultní nemocnice v Hradci Králové

V královéhradecké protetice vyrobili hlavokrčních protéz už necelé dvě desítky kusů. Jeden pacient byl až z Izraele. „Těší mne, že to pacientům pomáhá, máme velkou zpětnou vazbu,“ říká staniční sestra Petra Šolínová z Neurologické kliniky, která hlavokrční ortézu vymyslela.

Čtěte také

„Prostě jsme cílili na to, aby ten pacient měl zvednutou hlavu. Jiné pomůcky, které byly k dispozici, jako krční límce, nám to nezajistily. Svaly krku jsou zkrátka ochablé.“

Díky hlavokrční ortéze se pacientům lépe píše na počítači, čte nebo polyká.

Vedle královéhradecké protetiky se pomůcka vyrábí také v Praze, v Opavě a ve Zlíně, dodává Helena Linhartová z Centra transferu biomedicínských technologií. „Současně se snažíme kontaktovat některá zahraniční pracoviště v Rakousku a Německu. Měli jsme jednání se Španělskem. Třeba se ještě podaří nějaká mezinárodní spolupráce, nebo rozšíříme tu síť v České republice.“

Kromě pacientů s ALS se hlavokrční ortéza hodí i pro nemocné s dalšími svalovými nemocemi. Předepisuje ji odborný lékař, doplatek je přibližně 100 korun.

autoři: Andrea Skalická , baj

Související