Hizballáh si své bašty bedlivě střeží

8. prosinec 2009
Zblízka

Libanonské hnutí Hizballáh je pro mnohé teroristickou organizací, která za občanské války v 80. letech unášela a vraždila západní cizince a před třemi lety vedla válku s Izraelem. O to více se snaží židovský stát proniknout do nitra organizace skrytými způsoby. Ozbrojená skupina si však své území bedlivě střeží.

"Když tu chtějí pracovat novináři, musejí se nejdřív zeptat Hizballáhu. I kdybys chtěl na ulici mluvit s místními lidmi, půjde s tebou někdo z Hizballáhu. Řekne ti, kam smíš a kam nesmíš. Poslouchá, co ti lidé povídají. Ale tady stejně žijí pouze přívrženci Hizballáhu," uvedl Alí, který jako řidič pracuje pro renomovanou západní televizi. Do zalidněných ulic jižního Bejrútu měl vzal i přes to, že v kanceláři Hizballáhu leží moje žádost o povolení k práci zatím bezvýsledně.

Právě v době polední modlitby projíždíme kolem hlavní mešity. Bdělí muži s bradkami okamžitě na chodnících zaznamenávají v autě můj mikrofon. Focení by bylo ještě riskantnější. "Netýká se to jenom cizinců, ale každého, kdo přijde do jižního Bejrútu, tedy i Libanonců. Nikdo tu nesmí fotografovat bez povolení a doprovodu někoho z Hizballáhu. Když chytí někoho bez povolení, vyslýchají ho a samozřejmě mohou vymazat fotografie," vysvětlil Alí.

Hlavní nepřítel Hizballáhu je jasný. Je to Izrael, se kterým má organizace řadu nevyřízených účtů. Za vládu židovského státu se k tomu pochopitelně nikdo vyjadřovat nechce. Přední izraelský odborník na zpravodajské služby Josi Melman jde však k věci: "Hizballáh má velmi dobrý důvod ke strachu z izraelské špionáže. Podezírají každého, včetně úplně nevinných lidí, kteří se přiblíží k jejich oblastem a zařízením, protože Izrael opravdu vede proti Hizballáhu špionážní činnost."

Josi Melman napsal o vyzvědačích židovského státu několik knih. Připomíná, že v uplynulých měsících libanonská bezpečnost pozatýkala sedm desítek lidí podezřelých ze špionáže pro Izrael. Další prý však zůstávají v terénu. A Hizballáh se proto má čeho obávat. Vždyť loni v únoru rozmetala v Sýrii bomba Imáda Mughníju - předního teroristu Hizballáhu.

"Představ si to. Dvojka Hizballáhu, jejich nejvyšší vojenský velitel byl zavražděn. Navíc loňský atentát v Damašku byl jasný signál pro Nasralláha: 'Podívej, vyhodili jsme do vzduchu tvého nejbližšího přítele a důvěrníka, který znal všechna tvá tajemství. Kdybychom chtěli, dostali bychom i tebe.' I proto se mimochodem Nasralláh už tři roky ukrývá v bunkru a skoro se neukázal na veřejnosti," řekl publicista.

Melman mluví o šajchovi Hasanu Nasralláhovi, který stojí už 17 let v čele Hizballáhu. Od zmíněné války proti Izraeli se skrývá a těží z toho, že na jihu Libanonu a v jižním Bejrútu si jeho organizace vybudovala stát ve státě.

Někteří experti ovšem upozorňují, že taková hájemství nejsou v nábožensky rozděleném Libanonu nic mimořádného. Patří k nim i Sahar Atrašová, která v Bejrútu pracuje pro renomovanou organizaci International Crisis Group.

"Každý obviňuje Hizballáh, že je to stát ve státě. Když se však podíváme pořádně, uvidíme, že to tak je úplně ve všech komunitách. Libanonský stát je velmi slabý, a tak si všichni budují své vlastní školy, nemocnice a další sítě. Rozdíl je však samozřejmě v tom, že Hizballáh má také zbraně, zatímco ostatní skupiny je nemají," upřesnila.

Další rozdíl je právě v ostražitosti Hizballáhu. Nikde jinde v Libanonu jsem si nevšiml, že by nenápadní muži s vysílačkami za pasem sledovali ostřížím zrakem každého cizince na ulici. A slyšel jsem hned o několika turistech a novinářích, kteří se na jihu Bejrútu dostali do problémů.

Znalec izraelské špionáže Josi Melman k tomu podotkl: "Zpravodajská činnost je jako skládačka, jako lego. Netvrdím, že by turisté v jižním Bejrútu dělali špionáž. Ale lidi cestující do Libanonu je možné použít k určitým úkolům - vyfotografovat něco, předat někomu zprávu nebo někam umístit odposlouchávací zařízení."

mapa
Zvětšit mapu: Bejrút
Spustit audio