Fenomén Foglar
Rychlé šípy se promítly i do tvorby Divadla Sklep
Tomáš Vorel v roli Mirka Dušína, Václav Marhoul jako Rychlonožka a David Vávra coby Dlouhé Bidlo. Tak mají už léta rozdělené postavy z příběhů o Rychlých šípech herci divadla Sklep. Co je na Foglarovi přitahuje a jak na něj vzpomínají?
Tomáš Hanák, stejně jako ostatní členové Divadla Sklep Rychlými šípy žijí. Oblíbených vět z kresleného seriálu má každý několik.
Na dobu, kdy se setkávali se s Jaroslavem Foglarem, vzpomínají s velkou chutí. Třeba jak pro něj k 80. narozeninám uspořádali vědomostní soutěž ve znalosti Rychlých šípů.
„Dobeška byla narvaná, Jestřába jsme pozvali, on tam seděl. Všichni diváci dostali otázku, absolutně triviální, třeba kolik bylo Rychlých šípů,“ vzpomíná Václav Marhoul. Otázky byly ale stále těžší a soutěž nabírala na obrátkách.
Fenomén Foglar

Na Jaroslava Foglara se nezapomíná. Stará vydání se dál předávají z generace na generaci. Jeho odkaz žije i ve skautských oddílech. Systém získávání bobříků totiž vymyslel Jaroslav Foglar. A teď se blíží prosincové 80. narozeniny Rychlých šípů sa k tomu znovu vychází jeho kultovní kniha Hoši od Bobří řeky. Současnou generaci dětí by měla oslovit i díky novým ilustracím. Vlivy spisovatele rozkrývají reportáže Reginy Květoňové.
Jaroslav Foglar působil jako přísně asketický muž, podle Davida Vávry ale měl smysl pro humor. „Je to v těch textech. Možná, že neměl smysl pro náš humor, ale my pro jeho měli rozhodně,“ říká.
David Vávra alias Dlouhé Bidlo z Bratrstva kočičí pracky Jaroslava Foglara osobně uchvátil ještě v jiné roli, a to Maxmiliána Drápa.
A když psal Václav Marhoul Mazaného Filipa jako divadelní hru, zůstalo v ní místo i pro jednu z mála ženských postav Starou Jeremiášku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.