Fenomén Foglar

Rychlé šípy se promítly i do tvorby Divadla Sklep

28. září 2018
Předchozí díl
Následující díl

Tomáš Vorel v roli Mirka Dušína, Václav Marhoul jako Rychlonožka a David Vávra coby Dlouhé Bidlo. Tak mají už léta rozdělené postavy z příběhů o Rychlých šípech herci divadla Sklep. Co je na Foglarovi přitahuje a jak na něj vzpomínají?

Tomáš Hanák, stejně jako ostatní členové Divadla Sklep Rychlými šípy žijí. Oblíbených vět z kresleného seriálu má každý několik.

Na dobu, kdy se setkávali se s Jaroslavem Foglarem, vzpomínají s velkou chutí. Třeba jak pro něj k 80. narozeninám uspořádali vědomostní soutěž ve znalosti Rychlých šípů.

„Dobeška byla narvaná, Jestřába jsme pozvali, on tam seděl. Všichni diváci dostali otázku, absolutně triviální, třeba kolik bylo Rychlých šípů,“ vzpomíná Václav Marhoul. Otázky byly ale stále těžší a soutěž nabírala na obrátkách.

Jaroslav Foglar působil jako přísně asketický muž, podle Davida Vávry ale měl smysl pro humor. „Je to v těch textech. Možná, že neměl smysl pro náš humor, ale my pro jeho měli rozhodně,“ říká.

David Vávra alias Dlouhé Bidlo z Bratrstva kočičí pracky Jaroslava Foglara osobně uchvátil ještě v jiné roli, a to Maxmiliána Drápa.

A když psal Václav Marhoul Mazaného Filipa jako divadelní hru, zůstalo v ní místo i pro jednu z mála ženských postav Starou Jeremiášku.

Spustit audio