Extrémní horka, sucha, záplavy. Jak se téma klimatu a Green Dealu zrcadlí v eurovolbách?

21. květen 2024

Slova Green Deal vzbuzují velké vášně. Někteří politici mluví před eurovolbami o zeleném ideologickém šílenství, tragédii. Další ale akcentují potřebnost Green Dealu coby nutného řešení klimatické krize. Kde hledat kompromis v závazcích Zelené dohody? Jaké scénáře oteplování planety by nastaly, pokud bychom dekarbonizaci zbrzdili či od ní úplně ustoupili? A naopak – jaké změny Green Dealu jsou nutné, aby evropský průmysl i zemědělství zůstaly konkurenceschopné?

Hosty Karolíny Koubové jsou:

  • Jan Kaliba, klimatický reportér Českého rozhlasu
  • Miroslav Trnka, klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny Czechglobe
  • Jana Karasová, reportérka Českého rozhlasu
  • Michal Vojtíšek z centra udržitelné mobility ČVUT 
  • Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy

Na jakých zelených opatřeních se česká politická scéna spíš shoduje?

I přesto, že Česko nemá moře, má mezi českými politiky pozitivní ohlas unijní podpora udržitelného rybolovu. Strany a hnutí se taky většinou shodnou na tom, že EU má nastavovat pravidla pro delší trvanlivost výrobků a právo na jejich opravu.

A třeba sněmovní strany s výjimkou ANO jsou i pro jednotné unijní podmínky, jak snížit množství hnojiv, pesticidů a antibiotik ve vodě, půdě a potravinách. Investice do odolnosti afrického zemědělství coby prevence migrace mají podporu od všech sněmovních stran s výjimkou SPD.

A k jakým evropským zásahům jsou čeští politici naopak kritičtější?

Strany vládní koalice výrazně rozděluje jen otázka na to, jestli odložit konec výroby aut poháněných spalováním ropy za rok 2035. Piráti jsou proti odkladu, Starostové a osobnosti pro Evropu zatím váhají. Naopak koalice spolu odložení podporuje, podobně jako i opoziční hnutí ANO a SPD.

Opozice obecně odmítá více opatření spojených se Zelenou dohodou. Nelíbí se jí ani, aby EU nastavovala jednotná pravidla pro omezení plýtvání potravinami nebo aby zemědělské dotace farmáři dostávali především podle toho, jak dobře se starají o krajinu.

autoři: Karolína Koubová , agf
Spustit audio